| SoP222 a întrebat:

Când ai apendicita doare foarte rau in zona din dreapta a abdomenului? Eu am avut un usor discomfort acum 3 ore in zona(oarecum o intepatura) si de atunci nimic. De vreo 3 zile am aceste dureri "surde", poate fi ceva grav?
PS: Am mai pus o întrebare tot azi dar n-am primit răspunsuri, va rog daca se poate raspundetimi cei care ati avut apendicita, in mod normal la apendicita doare tare in zona respectiva nu? Sunt foarte speriat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Vennuss a răspuns:

Deci eu m-am operat de apendicita acum 2 ani si jumatate.Cu cateva luni inainte de operatie am avut la fel ca si tine un discomfort in zona din dreapta, apoi a incetat durerea pana intr-o seara cand m-a cuprins o durere din ce in ce mai insuportabila dupa 2 ore de suferinta am anuntat ambulanta si m-au bagat direct in operatie am avut apendicita acuta perforata, daca mai stateam putin(asa cum faci tu) se transforma in peritonita ceea ce e grav!
Du-te la un control pentru a afla ce problema ai, poate fi apendicita sau altceva.
Sau incearca tu (sau pune pe cineva) sa te apesi tare in zona cu durerea si sa lasi brusc mana moale dar sa nu o indepartezi de acea zona daca simti o durere si ceva parca "lovind" in mana inseamna ca este apendicita.

| Anilesse a răspuns:

Da, când ai apendicită doare in zona din dreapta a abdomenului, până in zona de dreapta jos a abdomenului, şi până in spate. Aceste 'dureri surde' sunt un simptom al apendicitei. Când incepe să te doară, incepe sa ai si greţuri si vărsături? Sau ai febră? Ţi s-a umflat abdomenul in zona respectivă? Acestea sunt câteva dintr-e simptomele apendicitei, şi daca le ai, ar fi bine să mergi la doctor, pentru ca cel mai probabil e apendicita.

| SoP222 explică (pentru Anilesse):

Nu am greturi si varsaturi, nici febra, nu mi s- umflat abdomenul. Doar am acele dureri surde iar de azi de pe la ora 3 nu am mai avut (pe la ora 3 in acea zona am avut si "o trecere de gaze" sau mi-au "chiorait matele" (cum se spune popular). Tu ai avut apendicita? Ce simptome ai avut? Din cate am citit in maxim 12 ore aceste dureri vagi se transorma in dureri intense. De pe la ora 3 pana acum ora 10 sunt 7 ore si încă odata spun nu am mai avut nici o durere "vaga". Doamne ajuta sa nu fie nimic grav!