| RealLife a întrebat:

Cand ai cancer si faci chimioterapie, iti cade si parul de pe picioare, axile, etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Giugiumanu, ai dat cel mai tampit raspuns posibil. Ti-am si bifat raspunsul ca fiind "stupid". Nu mai raspunde daca n-ai habar pe ce lume traiesti.
Raspunsul la intrebare este DA, iti cade parul de la chimioterapie. Chimioterapia afecteaza toate celulele care au rata de diviziune mare, in speranta ca le va distruge si pe cele canceroase. Asadar iti va cadea parul de peste tot, vei face anemie, trombocitopenie, leucopenie si multe altele

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, cade tot părul de pe corp!
Pa, pa.

| Gabriel892 a răspuns:

La majoritatea oamenilor nu mai conteaza daca le cade parul de pe picioare,axile etc, atunci cand au cancer, li se schimba conceptul realitatii si lucrurile minore de genul asta nu mai conteaza in fine daca faci chimioterapie cade dar iti creste la loc daca faci cu radiatii nu mai creste oricum cel mai mult conteaza raspunsul organismului la tratament nu toti reactioneaza la fel

| Deea4ever a răspuns:

Deap

| giugiumanu a răspuns:

Depinde ce cancer ai ca daca ai cancer de coluterin, la stomac sau la alte organe interne nu are cum sa iti cada parul de nicaieri ca doar nu e leucemie.
doar la leucemie iti cade parul de pestetot si unghiile... sper sa nu te imbolnavesti de nici o boala incurabila... Funda?big grin

| Maria_6260 a răspuns:

Nu decat parul din cap atathlaughing:*

| Kido_5190 a răspuns:

Daa deoebicei asa se intampla cand faci citostatice