| Superior a întrebat:

Cand alerg ori ma doare in zona inimii,ori in zona apendicitei. Si asta cand alerg la viteze medii. Cand alerg la viteza maxima, incep sa ma sufoc. Viteza mea maxima pot tine pasul cu autobuzul timp de o statie. Cum imi pot imbunatati rezistenta la alergat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E de la splina durerea aia, alergi cu deschisa si d-aia,, cel mai probabil, pateam si eu asa ceva.
Prin mult antrenament reusesti sa ai o rezistenta buna, alearga, alearga si iar alearga+ o alimentatie bogata in vitamine+ odihna

| OldSoul a răspuns:

Eu zic ca mai bine ti-ai face un control mai intai, nu te forta ca e posibil sa ai unele probleme daca spui ca ai unele dureri cand alergi si nu e bine sa te joci cu sanatatea.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru mine e nevoie sa alerg 100 de metrii sau mai putin si deja nu mai pot, asa ca nu vad de ce te vaiti tu. Si eu patesc la fel la faza cu durere in zona inimii, probabil asta este din cauza ca nu ne mentinem conditia fizica, adica nu stiu despre tine, dar eu nu mi-o mentin, pentru ca sportul nu este punctul meu forte. As putea sa spun ca sportul este lucrul la care ma pricep cel mai putin spre deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior explică (pentru Mayhem666):

Pe mine ma intereseaza sa am rezistenta, vine cineva/ceva si dupa 100m cad pe jos. Fac pauza de cafea cu el si continuam dupa? Nu prea cred...

| Mayhem666 a răspuns (pentru KoroSensei):

Tone? LOL, am doar 60 de kg. Sportul nu mi-a placut niciodata, si nici nu o sa-mi placa, de aia incerc sa ma mentin, sau sa slabesc, ca daca ma ingras, nu o sa mai reusesc sa slabesc, pentru ca sunt certat cu sportul LOL.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru KoroSensei):

LOL, eu vreau sa mai slabesc. Vreau sa am vreo 55-57 de kg.

| Superior explică (pentru Mayhem666):

Sincer sunt curios cum arati

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Adica infatisarea mea, sau ca sunt /o sa fiu slab?

| Superior explică (pentru Mayhem666):

A doua, dar mere si prima

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Ghinion. Nu o sa reusesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sedentarismul e problema.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Si eu am aceleasi probleme. Pe mine ma doare inima si daca merg 1 km normal. Ar trebui sa te plimbi zilnic 2-3 km.