| anonim_4396 a întrebat:

Când eram clasa a-8-a și a-9-a îmi dădeam pumni în cap. Credeți că asta ar putea fi o cauză că numai pot reține acum nimic? De prin clasa a-9-a, semestrul 2 a început chestia asta. Mă gândeam să fac un curs de agent de pază, dar chestia cu memoria mă-npiedică.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este de la asta, poate fi genetic mergi la neurolog sa te consulte sa faci o tomografie la cap si vei afla cauzele

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~Când eram clasa a-8-a și a-9-a îmi dădeam pumni în cap...ar putea fi o cauză că numai pot reține acum nimic? ~

dacă-ți dădeai tare, clar da!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred, Poți reține. Fără memorie nu poți trăi. Nu poți reține forțat ceea ce nu te interesează.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca poti face tumoare la creier de la lovituri repetate in cap.Un baiat a murit asa, deoarece colegii ii trageau zilnic in cap cu manualele, si nu le-ai spus parintilor.Au aflat abia dupa ce s-a intamplat tragedia.

Mergi sa-ti faci o raza, apoi preferabil la psiholog, sa afli de ce ai simtit nevoia de a recurge la acest obicei.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Acum numai fac gesturi de astea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

Pentru agenți de pază e de ajuns să nu cazi din picioare dacă bate vântul mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Ce atribuțiuni credeți că o să am că agent de pază? Credeți că o să mă pună să fac lucruri de la alte meserii? Gen zugrăveli și de-astea. Tata este instalator, dar eu nu l-am moștenit. Am fost cu el la muncă și sunt praf...

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Am sunat azi la un anunț și zicea să vin mâine la un interviu. Merg, n-am nimic de pierdut.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca agent de pază nu faci nimic, doar stai unde ești pus și anunți pe alții dacă e ceva.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mergi la interviu că te angajează.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine.Ai grija.Sa stii ca e foarte posibil sa te puna sa cari mobila sau alte lucruri care nu intra in fisa postului. Tata a patit asa. It sucks, cum in Romania mereu se face economie la partea de personal.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Cică e la un parc de distracții de la mine din oraș. Mâine mă duc la interviu. Sunt conștient că după mine mai vin și alții, dar nu am nimic de pierdut. Asta e, fac ce-mi spune, nimeni nu te plătește degeaba. Părinții mei nu vor trăi veșnic și trebuie să-mo găsesc și eu un drum.

Posibil să fie doar pe perioada verii, dar e bine și așa, capăt experiență, dacă mă angajează.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ia niște leticină.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

| Celestina003 a răspuns:

Nu,nu este de asta...trebuie să îți placă ceea ce vrei să reții si să înțelegi.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Memoria are localizarea ei in cap,fa-ti o radiografie la cap,vezi daca ai daune in urma loviturilor pe care ti le-ai dat si daca nu ai,nu e asta problema.
mai intreaba doctorul daca in urma faptei in care ai suferit o lovitura in cap, nu ai daune la creier, poti avea probleme cu memoria, cum se numeste, ce e, ce poti face

| floruits a răspuns:

Bună!

Nu este de la asta.
Există multe motive posibile pentru care n-ai memorie bună.
Încearcă să îți exersezi memoria sau să te duci la un neurolog să te consulte

Dacă vrei să îți îmbunătățești memoria, poți încerca următoarele lucruri:

- Citește o carte
- Învață să înveți o poezie/un cântec
- Repeta informația de mai multe ori
- Învață o limbă străină
- Joacă jocuri de memorie ( Șah, Sudoku etc )
- Dormi cel puțin 8-9 ore
- Mănâncă pește o dată pe săptămână

Sper că te-am ajutat,
O zi bună!

| LogiganStefan18 a răspuns:

Cred ca ti a dat tactu de fapt... de ce minti. numarul pentru abuz domestic este 0800 suna repede

| alexvampiru a răspuns:

Impiedic o si tu pe ea