| Stefaniaaa777 a întrebat:

Când împing dinții de sus cu cei de jos mi se mișcă foarte puțin de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pradontoză de aia.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus intrebarea asta si ieri si aiz de 2 ori si toata lumea ti-a spus ca nu este normal, asta se datoreaza unei boli/infectii serioase a gingiei si daca nu mergi de urgenta la stomatolog, vei vedea ca incep sa-ti cada dintii.

Nu nu glumesc, vad ca nu ai chef sa ne iei in serios, daca azi ai pus din nou intrebarea, ignorandu-ne.

https://www.tpu.ro/sanatate/este-normal-sa-mi-se-miste-foarte-putin-dintii/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la dentist, nu o să te lămurească nimeni pe TPU.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E posibil sa ai gingiile bolnave/piatra pe dinti. Mergi la dentist, s-ar putea sa fie necesar un detartraj.
Eu am scapat de problema cu vizita la dentist, schimbat pasta Colgate cu Parodontax si ales periute de dinti mai dure, ca inainte foloseam ceva mai moale.

| gabicoo a răspuns:

S-ar putea să ai paradontoză.

| Xox0 a răspuns:

Cam trebuie sa mergi repede la dentist sa ti-i fixezi. Daca dintii ti se misca, insemna ca sunt slabi si se pot caria, asta daca nu s-a intamplat deja. Ai nevoie si de un ortodont.

| Standt a răspuns:

Pentru ca ai probleme dentare. Mergi la medic.

| Standt a răspuns (pentru Standt):

Doar daca nu ai 6-7 ani si ti se schimba dentitia.