| anonim_4396 a întrebat:

Când ma pun în pat seara şi când mă scol din pat dimineaţa, pentru două, trei sec. Se învârte totul în jur! (Ameţeală)
Carenţă de fier?, eColi?
(Urină închisă la culoare.
Ce ar putea cauza aceste ameţeli?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Mergi la medic, nu știu ce să zic. În pat nu mi s-a întâmplat...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca urina este inchisa la culoare, inseamna ca ficatul este afectat.
Urgent la medic, sa-ti faci niste teste hepatologice!
Si ametelile sunt tot de la un ficat bolnav!

| Donsavas a răspuns:

Ai de facut teste de sange si de urina. Doar asa iti vei da seama cu exactitate ce ai. Totusi, bea mai multe lichide si dormi suficient! Nu te stresa! Nu mori doar cu asemenea simptome.

| Luizaaa a răspuns:

Bună! Și mie mi se întâmplă, mi se face negru in fata ochilor chiar. Cred că tuturor ni s-a întâmplat cel puțin o data. La trecerea din pozitia culcat în picioare inima accelereaza pulsul, de obicei cu 10 batai pe minut. Accelerarea pulsului se asociaza cu o ingustare a vaselor care duc sangele la creier. Atunci când te ridici, fa-o treptat nu brusc. Dacă simptomele persista chiar daca te ridici încet, mergi la medic să vadă ce ai. Da, pot fi din cauza lipsei de calciu, magneziu, etc. sau chiar deshidratarea organismului. Specialiștii spun că dimineața să ai lângă tine un pahar cu apă și să bei imediat ce te-ai trezit. Sănătate!

| mudokins78 a răspuns (pentru Luizaaa):

Se întâmplă şi în pat, când mă întorc pe cealaltă parte.

| Anngela a răspuns (pentru Luizaaa):

Negru in fata ochilor vad si eu, in principal cand casc dar nu tot timpul.

| Luizaaa a răspuns (pentru mudokins78):

Mergi la medic, nu știu ce să zic. În pat nu mi s-a întâmplat...