| SteauaROsie a întrebat:

Salut
de ceva vreme,ma simt cam aiurea fizic(oboseala)
mi am facut analize la sange,si urina
acolo mi au zis
ca am o lipsa de fier
dupa care
doctorul de familie
mi a scris negru pe alb
anemie prin carenta de fier
ok,pana aici
dar de cateva zile, nu prea am somn,
seara dau semne de oboseala extrema,
am ochii vineti(probabil de la oboseala)
dar cand ma pun in pat, nu ma ia somnul
si daca ma ia
la vreo 1-2 ore cam asa
nici nu prea stiu cum dorm,
sau daca dorm
nu mai stiu de mine,
ma trezesc dimineata la 5.5:30
desi ceasul e pus sa sune la 6:00

ma trezesc de la sine
stiti,
ar fi misto, daca m as trezi de la sine asa
dar
macar de as fii odihnit
dar e exact pe dos
dimineata resimt o oboseala extrema
de parca as fii dormit 20 minute
la munca
am stari de ameteala,dureri de cap,ma dor ochii foarte tare,
parca cineva imi forteaza ochii sa i inchid(toate astea ma iau dintr o data)
stiu ca suna ciudat
dar asta e
(chestia aia,cu durerea de ochi,ar putea fii si de la curent,in zona in care lucrez e cam curent)

ultimele zile au fost un cosmar pentru mine
un sfat mi ar prinde bine

nu ma simt fericit deloc,in starea in care sunt
unde e oboseala,e si tristete

am citit pe net despre unele chestii,la care mi se potrivesc oarecum simptomele
anemie,insomnie, depresie si deochi (ultima nu prea cred ca o fii valabila)

astept sfaturi de la voihappy
sau daca e cineva care a trecut prin asta, si a gasit o rezolvare
il rog sa ma ajute si pe mine
(merci mult)

4 răspunsuri:
| Neverplayer a răspuns:

Eu sufar de la nastere de lipsa de fier, si mama si eu am avut. Dar nu trebuie sa te speri, lipsa de fier se rezolva greu, ce iti recomand este sa adaugi in meniul tau zilnic:
-spanac
-oua
-alune
-ficat de pui sau vita.
Daca nici asta nu functioneaza este un medicament Multisanosvit cu fier.
Sper ca am fost de ajutor.

| SteauaROsie explică (pentru Neverplayer):

La mine nu e problema din nastere, deci pot zice ca se exclude asta
mai tot timpul m am simtit energic,
dar dupa o perioada de alimentatie mai slaba sau chiar deloc

mi s-a dus fierul din organism si resimt stari de oboseala dimineata, dureri de cap, ameteli usoare pe durata zilei.

| Neverplayer a răspuns (pentru SteauaROsie):

Ti se intampla ca pentru. 1-2 sec sa vezi negru in fata ochilor, sa nu auzi, si sa nu te poti misca?

| SteauaROsie explică (pentru Neverplayer):

Asta cu negru in fata ochilor nu mi s a intamplat dar.
mai tot timpul ma pierd stii
de exemplu
daca cineva staa de vorba cu mine

pierd sirul, nu sunt atent
sau
intr o zi
nu mai vedeam bine in fata

ma uitam la persoana in fata mea
si o vedeam in ceata
ma frecam la ochii
si iar ma uitam
acelasi rezultat

daca vrei sa mai vorbim, lasa mesaj privat cu id ul tau de messengerhappy