| Denysa-Myhaela a întrebat:

Cand se curata o masea se curata fara anestezie? fiindca, cand ma curatat la masea pe viu m-a durut ca imi atinsese nervu cred am crezut ca mor. ce inseamna asta ca, caria a ajuns la nerv? astazi ma duc in alta parte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Elena... ai tot dreptul sa ceri anestezie... in momentul cand te doare opresti medicul si ceri anestezie... el este obligat sa iti dea... nu mergi la dentist ca sa te chinuie... eu la cea mai mica durere aplic anestezia locala... nici eu nu suport durerea atunci de ce sa chinui pe altul... asta nu inseamna ca medicul nu e bun... poate nu a stiu ca doare asa de tare... de aceea trebuie sa precizezi... vreau anestezie... fara rusine... este o operatiune pentru care platesti... asa ca cu tupeu cere anestezie... iar ca si raspuns la intrebarea ta... Da de obicei si eu incep sa curat o carie fara anestezie insa in momentul cand vad ca doare sau pacientul acuza durere fara sa ma gandesc ii faca anestezie... faptul ca te doare nu neaparat inseamna ca caria a ajuns la nerv insa poate fi foarte aproape... de aceea sa doara... si doare rau... stiu... multa sanatate

| elena a răspuns:

Nu te duce in alta parte ca tot asa ti se va intampla, n-ai ternimat ce a facut doctorul mai departe, daca a ajuns la nerv atunci trebuia sa-l "omoare" ca sa poata sa-ti puna plomba.

| hashe86 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi in alta parte, lasa medicul curant sa si termine tratamentul inceput.
daca caria e profunda si se face curatarea ei fara anestezie atunci e dureroasa, desi nu s -a ajuns la "nerv". poate ar fi puttu sa ti faca anestezie insa asta depinde de situatia clinica si de tehnica fiecaruia.
vezi daca nu te ai spalat pe dinti acu trebuie sa suporti dureea tongue

| dispe a răspuns:

Te duci la dentist sau la macelar? Are boala pe tine sigur! Cred ca as sari sa-mi bat dentista daca mi-ar face fara anestezie! Ce sunt animal sa ma chinui?

| paul_9023 a răspuns:

Tundenana tzia dat raspunsul corect, daca e profunda cavitatea si e in apropierea camerei pulpare, sensibilitatea dintelui este crescuta...asa ca putina anestezie nu strica big grin