| xRainyDay a întrebat:

Heii!

Doare cand iti plombeaza o masea, la care caria a ajuns deja la nerv?

happy Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Daca ai o carie care a ajuns la nerv, normal ca-ti face anestezie. pentru orice eventualitate, spune-i medicului ca ti-e teama de durere.Eu si pentru o curatare sau albire ii spun sa-mi faca anestezie, altfel mi-e teama sa deschid gura.Dar chestia cu plombatul, nu dureaza cat ai spune "peste".Eu am fost la 5sau 6 sedinte:curatare, scoatere nervi (aici a durat mai mult), antibiotic (iti pune in masea), apoi radiografie, din nou curatare ( a mai fost cazul). Ideea e ca dupa fiecare sedinta iti pune o plomba provizorie sa poti manca si sa nu te doara sau sa te deranjeze si abia cand totul e gata, iti pune plomba.Dar nu spun ca daca la mine a durat atatea sedinte, e o regula.Depinde de persoana, de problema. Oricum, spune-i sa-ti faca anestezie cu spray (lydocayn) si daca chiar e cazul cu injectie.Mie de fiecare data mi-a facut cu ambele, dar daca te da intai cu spray, nu mai simti acul cand iti face injectie.

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu....Nu doare deloc. Un anestezic, si in cinci minute esti gata.

| mona a răspuns:

Daca iti face anestezie nu te doare deloc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca a ajuns la nerv iti face anestezie

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, NU ar trebui să te doară deoarece îţi face anestezie locală.

Toate cele bune.

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Face anestezia si nu simti nimic

| DudyyGreen a răspuns:

Buna. Si eu am 3 plombe big grin (Pe vremea mea, dulciurile faceau ravagii laughing ). Nu doare crede-ma :*. Te anestezeaza si dupa doar lucreaza. Fa ceea ce-ti spune si va fi bine crede-ma :*. Baftaa si fara fricaa puppy dog eyes!

| filaret000 a răspuns:

Daca iti da cu anestezie injectie nu prea te doare..eu am vreo 4plombe na nu zic..doare putin dar lasa fii puternichappyca merita cata durere pentru dintii taiwinkingdaca nu o sa suferi toata viata si ramai fara dinti ascultama ca nu moriwinking