| Meme10Memu a întrebat:

Care ar avea un impact mai mare cancerul sau coronavirusul la aceeasi rata a infectarilor cu coronavirus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Cancerul

| RAY a răspuns:

Depinde de ce cancer ai norocul si de sistemul tau imunitar

| Inferno a răspuns:

Cancerul nu e o boala, sunt mai multe.

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

Ce sa zici si tu.

| Inferno a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Cancer is a generic term for a large group of diseases [...] "

https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/cancer

"Cancer is the name given to a collection of related diseases."

https://www.cancer.gov/about-cancer/understanding/what-is-cancer

Comparația nu aste așa relevanta. Compari mortalitatea unei boli, COVID 19, cu mortalitatea unui grup de boli: Cancerul.

Fie faci comparație între boli: caz în care ar trebui sa te referi la un anumit tip de cancer,
fie faci comparație între grupuri de boli: caz în care ar trebui sa consideri câți oameni a omorat întreaga familie a Coronaviridelor.

| Meme10Memu explică (pentru Inferno):

M-am referit la grupul de boli numite generic cancer. Ce nu intelegi? E o simpla comparatie la care a raspuns corect majoritatea si te-ai gasit tu sa contesti intrebarea. Ce conteaza daca cancerul e o boala diferita de covid atata timp cat ambele pot pune in pericol viata? Ori intrebarea se refera la gradul de mortalitate. Acum tu te apuci sa faci o analiza a bolilor care nu-si are sensul la intrebarea de fata.

Se pot compara merele cu perele in caz ca nu stiai.

| Frank51 a răspuns:

Cancerul este altceva, coronavirus este virus, ca si cum compari prune cu mandarine.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Multi vad ca nu au habar ce aia cancer si cate tipuri de cancer exista

| Meme10Memu explică (pentru Frank51):

Care se infecteaza cu virusul sa faca si cancer adica cine scapa de virus sa dea de cancer ipotetic vorbind. Virus cancerigen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cancerul e mai grav! Eu zic cancerul sad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce tip de cancer, ca sunt mai multe

| bogdi504 a răspuns:

Cancerul logic, e mai fatal.

| RAY a răspuns (pentru bogdi504):

Care tip de cancer?