| AndreyFsk a întrebat:

Care ar fi cauzele apariţiei mătreţii? Şi cum pot scăpa de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SAMM0603 a răspuns:

1. Nu te clatesti destul de bine si raman spuma pe scalp si te mananca capu si cand te scarpini se "curata" si apare ca matreata.
2. Samponul nu e bun, e prea "cremos" si ca mai sus, ramane pe scalp sau in jurul firului de par.
3. Ai schimbat samponul de curand iar parului tau nu ii place cum s-ar zice.

Ca sa scapi de ea folosesti head&shoulders. Cumperi la tub mic (7-8 lei parca) si vezi cum reactioneaza aprul tau dupa 2 SPALARI, nu dupa una. Desi sunt convinsa ca vei scapa cu el. happy

| AndreyFsk explică (pentru SAMM0603):

Până acum 3 săptămâni foloseam Syos şi era din cauza lui, am schimbat cu head&shoulders acum (mă spălam cu el de mic, dar m-a mâncat pe mine să îl schimb şi după ce l-am schimbat a apărut mătreaţa). Acum văd că a încetat mătreaţa. Mulţumesc!

| AndreyFsk explică (pentru SAMM0603):

Se manifesta exact cum spui tu, mă mânca după ce mă spălam şi nu ştiam de ce.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Foloseste masca din galbenus de ou cu ulei de masline si zeama de lamaie/gaz/spalaturi cu urzica/
O seara bunahappy

| IrinaAndreea a răspuns:

Eu folosesc H&S de ani buni si nu am probleme. Incearca-l si poate va functiona si la tine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Cauza principala pentru care rezulta matreata sunt sampoanele ieftine.
Incearca sa iti iei un sampon putin mai scump ( dar macar sti ca nu faci matreata ) si sa il folosesti doar acelasi.
Alta cauza mai poate fi schimbarea sampoanelor, te speli pe cap o data cu Wash-Go iar dupa cu head & shoulders happy

| InvertedDeformity a răspuns:

Prima cauza a matretii este samponul pe care il folosesti, iar daca esti la pubertate, scalpul poate avea aceasta reactie la concentratia samponului.O alta cauza paate fi conditiile de igiena pe care le ai, mediul in care traiesti, sau o poti lua daca utilizezi pieptenele altei perosane care are matreata.Cel mai bine este sa fi analizat de un mesic dermatolog pentru a-ti prescrie un tratament cu sampoane farmaceutice speciale, iar aceste controluri se fac periodic, pentru ca medicul sa observe daca a disparut sau va fi nevoie de un sampon cu o alta compozitie.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Cauza ar putea fi samponul, mediul in care stai, ce consumi. Mergi la medicul dermatolog si o sa-ti prescrie un tratament! Bafta! Funda? big grin

| Flory1243 a răspuns:

In mod normal, pe masura ce pielea se reinnoieste, celulele moarte sunt impinse la suprafata si, in cele din urma, mor si dispar. In cele mai multe cazuri, sunt atat de mici incat trec neobservate. Matreata reprezinta descuamarea pielii capului sub forma unor "fulgi" albi vizibili pe par si pe haine. Ocazional, este insotita de inrosire si mancarime la nivelul pielii capului.

Se disting doua tipuri de matreata:

matreata uscata: aici vorbim despre o acceleratie a regenerarii celulelor pielii scalpului, care sunt impinse la suprafata si se observa in par si pe haine, conferind un aspect nu tocmai estetic.
matreata grasa: este vorba de un exces de sebum. Gasim acest tip de matreata la parul gras. Este usor de recunoscut pentru ca este galbuie si este lipita de scalp.

Cauzele sunt multiple:

ciuperca numita Malessezia furfur, prezenta la nivelul scalpului atat la persoanele sanatoase, cat si la cele cu matreata; ciuperca se dezvolta foarte bine in zonele grase, cum ar fi scalpul, fata sau partea superioara a corpului; atunci cand dezvoltarea ei este prea rapida, reinnoirea normala a celulelor este perturbata si apare matreata.
secretia excesiva a glandelor sebacee (scalp gras): barbatii au tendinta de a face mai des matreata, deoarece ei produc in mod natural mai mult sebum
mostenirea genetica