| MyNameisEduard a întrebat:

Care durere vi se pare mai greu de suportat?
Cea fizică, sau cea psihică?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Erin28 a răspuns:

Psihica. Am avut multe probleme de acest ordin, și pot sa spun ca orice durere fizica trece, dar leziunile sufletești rămân și te macină. Durerile fizice pot fi înțelese: am o carie, mă doare, m-am julit în genunchi, deci sufăr fizic, dar cele psihice sunt uneori inexplicabile, invizibile și greu de indurat. E ca și cum ți-ai înjunghia inima. Durerile psihice sunt mai greu de vindecat, pentru că rămân în amintiri. Acum, pentru fiecare om, orice tip de durere poate fi greu.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cea psihica, fiindca nu poate trece cu medicatie, ci dupa multa suferinta, uneori de lunga durata, daca cineva drag iti moare sau te-ai despartit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Durerea de măsele la dentist.

| SilentRain a răspuns:

Nu cred că există o diferență în cazul meu

| Brizbriz a răspuns:

Ambele
sa fii mama si sa iti moara ambii copii, te doare asa de rau ca nu iti pasa nici daca vine cineva si iti rupe fiecare os

sa ai cancer si sa ajungi in faza in care painkiller-ele nu mai au nici un efect, si sa fii in durere insuportabila, continuu, iar e o chestie care e oribil de suportat

Răspuns utilizator avertizat
| 1997onur a răspuns:

Inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea de măsea e cea mai horror, înafara de asta cele psihice te fac praf daca nu ști să le controlezi, dar și cea de inima e horror

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai bro trimite pe una ca nu mai pot laughing Mi și foame, sa aducă și ceva haleala dacă vine

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Tu ai impresia că eu sunt vreun playboy?laughing Și mie îmi trebuie de unde? Daca vb cu unele fete pe aici în realitate nu se prea întâmplă, se întâmplă înainte când nu eram depresiv dar trăim în prezent nu în trecutwinking
Fa multi bani și o sa atragi că un magnet fete
Vezi că mai sunt și alte paciente poate dai de una simpatica baga-te cu ea in seamă happy comanda de pe glovohee hee sau eMag ceva

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi aduce asta ca tot zice sa ne vedem, e de treaba. Ne știm, am vorbit. Vine el ca nu vreau gratis. Mie îmi trebuie 4 porți, ca pofta am. La amiaz și seara. El și lucra, mâine ma investighează. Azi nu au mai ajuns. Tot pun ochii pe câte una când stau pe aici, dar nu am șanse. Mai ales de e rezident... Încă aștept oferta lu una sa ma ajute sa urinez la borcan laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru DracuIa):

Știu cum e că am trecut și eu de multe ori prin chinul ăla și nu am avut nimic la dispoziție gen Nurofen sau ceva sa scap de durere, mai ales că durerea ajungea și la urechi era horror luni de zile am trăit numai în agonie, teroare laughing

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele. Depinde cine și cum le aplică.

| OmBanal33 a răspuns:

Durerea fizica deoarece pe ea nu o poti controla, in schimb pe cea psihica mai exista variante

| and0ra a răspuns:

Uhh, depinde. Daca vorbim de o julitura in genunchi sau o durere de stomac, atunci aia psihica. Daca cineva e injunghiat in piept nu cred ca o sa spuna vreodata ca cea psihica doare mai tare. Dar depinde de la persoana la persoana. Cel care e macinat zilnic de dureri psihice va spune ca cea psihica doare mai tare.
Daca stai sa te gandesti durerea psihica pe termen indelungat doare mai tare decat o durere fizica. Pentru ca iti "moare" inima. Exista sindromul inimii frante (care nu, nu e luata din carti) si este o afecțiune temporară a inimii care este adesea cauzată de situații stresante și emoții extreme.

| Eriii a răspuns:

Psihica, plus ca de obicei, de la ea simt ca am si dureri fizice, de exemplu inima cand idk, sunt extrem de trista sau ceva si plang mult. Dar cred ca doar imi imaginez

| Dani211 a răspuns:

Psihica

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Durerea psihică.

| Steaua19861 a răspuns:

Ambele!

| pisica90 a răspuns:

Psihica ofc