| EmaS a întrebat:

Care durere vi se pare ca este mai greu de suportat: cea trupeasca sau sufleteasca?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Pentru trup mai exista medicamente,unguente ce alina durerea,dar pentru suflet Singurul care poate turna balsam vindecator este Isus Hristos!
El nu dispretuieste o inima ranita si mahnita!
Deci durerea cea mai grea de suportat este cea sufleteasca, cea interioara. De multe ori acea durere nu este vazuta si auzita de nici un om, doar Dumnezeu este Cel care vede totul si cunoaste tot!

46 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, toți zic că durerea sufletească. Să fim serioși, niște ipocriți! Imediat ce au puțină febră se duc la mami: „Nu mai pot, mor!". În schimb nu cred că s-au văitat: „Mami, mă doare sufletul".
Și eu care o am cu sănătatea cum o am îți zic, nimic nu se compară ci durerea fizică.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Avand in vedere ca pentru mine termenul de "sufleteasca" nu inseamna nimic, aleg varianta cu durerea trupeasca.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de... unde te doare. Depinde de intensitatea durerii. De conjunctura in care a aparut. Cindva credeam ca durerea psihica e mai greu de suportat, si poate ca asa si e, eu inca necunoscind durerea psihica dusa la extrem, pentru ca pina la 20 de ani nu am avut de-a face cu ea, iar de la 20 de ani, Dumnezeu m-a protejat in chip admirabil de dureri psihice, doar o data am suferit de pe urma unei fete, si doar timp de doua zile. Insa am fost dus la extrema de durerile fizice, timp de trei ani, in care timp de un an si jumatate ele au crescut constant, ducindu-ma la limita suportabilitatii. Nu sunt de dorit nici durerile fizice. Cred ca depinde mult de persoana care are de-a face cu ele. Daca e puternica psihic, va face mai usor fata durerii psihice, daca e mai puternica fizic, va face fata mai bine durerii fizice. Si inversul e valabil.

| Dumnezău a răspuns:

Depinde.Eu nu cred in conceptul de durere sufleteasca,nimic pe lumea asta n-ar trebui sa ne produca "durere sufleteasca",pentru ca trebuie sa ne confirmam natura suprematista,trebuie sa trecem peste orice, sa nu lasam sa ne fie umbrita existenta de amaraciuni, sau alte "sentimente" de genul.Pe de alta parte,daca as avea legate de mine,vreo treizeci de batoane de TNT si langa mine destui porci in costum-cred ca stii la ce ma refer prin paradigma asta-as accepta durerea trupeasca ce-ar veni in momentul in care ma imprastii in toate directiile, stiind ca imprastii odata cu mine, si vreo duzina sau doua de sarlatani.Asta e ceva soi de durere nobila, genul acela de durere pe care trebuie sa il induri ca sa ramai o figura emblematica, cum au facut multe personaje legendare ale omenirii.Totusi,durerea trupeasca nejustificata,nu reprezinta altceva decat supliciu, si este foarte greu de suportat, daca nu iti vine in minte solutia cea mai buna: 20 cc de acid cianhidric ca sa-ti injectezi si sa curmi suferinta.

Sa nu cumva sa imi spui ca e groaznica durerea sufletului in Iad,in iazul de foc,pentru ca e vesnica,ca de-o fi asa, Ema, imi sterg contul. laughing

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Nu,te rog sa nu iti stergi contul!

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Nici nu aveam de gand sa-l sterg, dar se pare ca nu poti sa mirosi un sarcasm de la prima incercare.Chiar am de gand sa il ridic mult prin vara, ca din ce vad eu, membrii din primii 20 au asupra unora si influenta mentala, mai ales cei mai vechi.Si cum puterea de a ii influenta si guverna pe ceilalti e marele meu fetis...imi surade.

Uite ceva sa vindece suferinta sufleteasca:
http://www.youtube.com/watch?v=VfVqOZQVcJQ&feature=related

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Chiar nu te credeam in stare sa iti inchizi contul din cauza mea! Doar exista functia ignore, daca chiar nu ma mai suporti.Mersi pentru piesa. Este extraordinara!

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Chill out.Eu am pus chestia aceea la sfarsit,pentru ca era foarte probabil sa vii cu o replica de genul "In Iad e scrasnirea dintilor,si plansul vesnic,si chin etern,si alea-alea nasoale".Si oricum eu nu ma ating de butonul de ignore.E pentru ghei care nu pot purta o conversatie,si aleg sa-si ia talpasita.

Si, desi iti place pisa, vezi ca Apocalyptica sunt clasificati ca symphonic metal.Metal,Ema! Oare ce o sa zica Duhul Sfant de sacrilegiul asta?

| EmaS explică (pentru Dumnezău):

Stiam ca asa vei spune, asa ai procedat si cu Tea20.Pe mine nu ma intineaza cu nimic cine o canta.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Asa am procedat si cu Teea din sarcasm.Cred ca stii care sunt multi crestini care zic ca rock-ul e satanic, cu mesaje subliminale, si e probabil una din chestiile cu care sunt 100.00% in dezacord.La voi, ca (,) crestini e de rau doar daca ascultati black/death metal, ca nu prea se impaca cu principiile voastre.Nici Orgasmatron nu prea v-ar place.

Si, din ce tin eu bine minte, parca ai zis intr-un raspuns mai vechi ca nu ai incredere in rock.Nu mai tin minte exact,dar asta era ideea principala.Ema,Stairway To Heaven nu are nimic necurat derulata invers,doar ca baietii erau prea epici si aveau hateri.

Daca tot ti-a placut Apocalyptica,iti arunci un ochi si pe o trupa numita Avantasia? Sunt cam la fel,si daca pe mine,care sunt opusul calmului, ma calmeaza, cred ca merge ceas cu o psaltica sau cu un Exod. smug

| Paulla a răspuns:

Cea trupească. Cea 'sufletească' o fi măcar reală?

| Woodenpints91 a răspuns:

Cea trupească. Cea sufletescă, pentru mine nu prea există, şi oricum se uită repede.

| Laura a răspuns:

Cică cea sufletească laughing. Spuneți-i asta unui om care este ars de viu, unui om înjunghiat, unui copil violat/bătut și așa mai departe.

| Filip23 a răspuns:

Dupa mine, cea trupeasca.

| EmaS explică (pentru Filip23):

De ce?

| Filip23 a răspuns (pentru EmaS):

Am vazut bolnav de cancer. Am citit despre suferintele mucenicilor, mai vechi si mai noi (Pitesti). Greu si de imaginat, dar de dus...

| IMC90 a răspuns:

Nu exista durere sufleteasca. Acea asa zisa durere este de fapt o cadere temporala a neurotransmitatorului numit serotonina, si poate fi rezolvata cu antidepresive usoare (daca nu se rezolva de la sine)
Exemplu practic : oricat ai fi de suparat, daca iei 4 pastile de prozac esti cel mai fericit om din lumewinking

| EmaS explică (pentru IMC90):

Cred ca nu este cazul sa apelezi la droguri. Dumnezeu iti poate da linistea si pacea.

| IMC90 a răspuns (pentru EmaS):

Am vrut doar sa-ti demonstrez ca sentimentele nu sunt altceva decat rezultatul unui proces chimic.
Totul este chimic, mecanic s.a.m.d. Nu exista suflet

| EmaS explică (pentru EmaS):

Cum sa nu existe suflet?

| VladimirPutin a răspuns:

Ia imaginează-ți tu să ai o durere în continuu la un picior

| DragosConstantin a răspuns:

Durerea sufleteasca.

| RockaruL a răspuns:

Cea trupeasca...Nu cred ca daca te calca o masina(de exemplu) te mai gandesti la suflet...

Răspuns utilizator avertizat
| unknownn a răspuns:

Niciuna.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Daca prin "sufleteasca" vrei sa spui psihica depinde de doza. Daca te zgarii cu ceva sau esti suparat ca a pierdut echipa ta preferata nu e chiar sfarsitul lumii dar cand ai depresii puternice si de durata te poti sinucide. Dar cand cineva iti bate mainile in cuie, iti toarna apa clocotita pe gat si iti scoate ochii cu un cleste incins nu poti spune ca e usor de suportat. Mai depinde si de persoana unii sunt ultra-emotivi si sensibili altii sunt foarte rigizi. Cel mai rau este cand le imbini.

| Narcis2007 a răspuns:

Cea trupeasca...

| MCRgurl a răspuns:

Trupeasca dupa parerea mea, ca daca te doare ceva uiti de cea sufleteasca

| Fizy93 a răspuns:

Cea sufleteasca cred eu.

| pufyy a răspuns:

Clar ce sufleteasca!
dar tie care ti se pare?

| EmaS explică (pentru pufyy):

Durerea sufleteasca o intrece in intensitate pe cea trupeasca.Pentru boli mai exista medicamente, dar pentru suflet, nu.Adica boala sufleteasca poate sa fie vindecata de Dumnezeu.

| OKxGIRLx a răspuns:

Sufleteasca,fiindca daca cineva ti-ar rupe mana s-ar repara la spital dar ce-a sufleteasca iti trebuei timp nu poti pune un bnadaj si gata! Crede-ma am experimentat asta in viata mea de multe ori am suferit!

| Mihaita23 a răspuns:

Cea sufleteasca.Dar totusi cum iti faci intrebarile asa populare?

| EmaS explică (pentru Mihaita23):

Nu eu, voi le faceti populare, cei care raspundeti!

| denisuk12 a răspuns:

Ambele

| alle94 a răspuns:

Sufleteasca clar!
Imi aduc aminte cand faceam cate o prostie mai mare,si parintii imi faceau morala, ma simte'am prost, imi zice'am de ce nu ma bat si pe mine cum fac toti parintiilaughing...mda minte de copchii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durere sufleteasca incredibil, toate dureile sunt fizice daca pe tine te doare sufletul e problema ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce suflteasca clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea sa spunem metaforic sufleteste sau stintific fizice, dar dar tu cum urasti stinta spunem sufleteste, da durerile alea sufletesti sunt cele mai puternice

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Eu iubesc stiinta stiind ca Dumnezeu detine toata stiinta.Intelepciunea nu se poate obtine fara Dumnezeu, pentru ca ea este trasatura lui Dumnezeu.In Hristos, Fiul Sau, sunt ascunse toate comorile intelepciunii şi ale stiintei (Col. 2:3), El Insusi a fost facut intelepciune pentru noi. Dumnezeu este sursa intelepciunii, o primim de la El prin citirea si cunoasterea Scripturilor (2 Tim.3:15), prin recunoasterea lucrarilor dumnezeiesti (Ps. 19:7), prin intermediul rugaciunii. Apostolul Iacov sfătuieste pe cei carora le lipseste intelepciunea să o ceara cu credinta de la Dumnezeu si ea le va fi data (Iacov 1:5).

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cum poti iubi stinta daca crezi in serpi vorbitori?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce nu esti deschisa la nimic nou? esti dependenta de ideile tale si mereu trebuie sa ai dreptate, te intelegi cu cei de langa tine? intrebarile astea exprima faptul ca nu ai cu cine comunica si te ascunzi in lumea asta virtuala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durerea sufleteasca este cea mai chinuitoare durere

| Linilerei a răspuns:

Ambele asta pentru că sunt cazuri în care durerea fizică provoacă o durere spirituală. Imaginează-ți un om care suferă de o boală și are în permanent dureri la nivelul unui organ sau unei părți din trup și faptul că se întâmplă mereu îl deranjează pe plan emoțional, făcându-l să sufere. Ambele pot fi dureroase. Unele persoane spun că e dureros să suferi sufletește, dar să ne imaginăm că dacă ne aflăm în flăcări. Arde ca naiba.

| Ahb a răspuns:

Ambele