| Incapatanatul11 a întrebat:

Care e cea mai sanatoasa modalitate de a ne racori in casa vara cand e caldura foarte mare afara? Daca imi iau aer conditionat cica nu e prea sanatos, poti face pareza. Daca stau si cu geamul si cu usa deschisa iar nu-i bine ca ma trage curentul. Sa deschid doar geamul si sa stau intre el si un ventilator sau cum? Voi cum faceti? Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un duş călduţ şi un ceai de mentă cu lămâie şi miere, călduţ şi el de asemenea. Este mult mai sănătos chiar dacă este foarte cald afară să consumăm lichide călduţe.
Exclus aer condiţionat, geam deschis, curent, etc.
Geamurile se vor ţine închise pe timpul zilei când căldura este foarte mare şi se vor deschide seara.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Umpli vana cu apa racoritoare (la temperatura camerei), si cand simti nevoie, te tot scufunzi in ea. cool Asa am facut eu anul trecut, cand mi s-a stricat aer conditionat. laughing Chiar ajuta! thumbs up E ca si cum ai fi la un strand. big grin thumbs up cool

| Helăăău a răspuns:

Pune-ti staniol in geamhee hee astfel razele soarelui se vor indeparta :d

| madalynaaa a răspuns:

Eu am aer conditionat de 2 ani...nu stau in fata lui ca mama nu la lasa.il am chiar in preajma noastra si nu am avut pina acum probleme deloc.cu ventilatorul iti sufla aer cald...so,e foarte inadusitor cu el. da, cu geamul si usa deschisa risti sa faci pneumonie, dar cu usa deschisa. daca esti la bloc in scara este un miros ft urit si nu te-as sfatui
deci-> aer conditionat

Succes Pa-pa si multa sanatatea

Utilizatorul TPU DiDy (*_*) Bafta...
si merit si eu o fundita?

| Fredie a răspuns:

Salut. Cea mai eleganta si eficienta solutie este un aer conditionat. Se poate regla astfel incat sa mearga pe o viteza foarte mica (sa sufle asadar incetisor) si persoanele din camera sa nu simta nici un fel de curent rece, venit dinspre el, ci doar racoarea care se face in camera. Daca e vorba totusi de persoane foarte sensibile ce au o sanatate delicata, se poate da drumul aerului conditionat pe o viteza mare sa spunem cu camera goala. Cand intri in camera vei avea temperatura dorita. Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti rulouri exterioare la ferestre.Asta e cea mai eficienta metoda.