| YumiSukinanda a întrebat:

Care e cea mai sanatoasa si cea care are cel mai mult calciu dintre mancaruri? garantat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu exista o mancare mai sanatoasa decat toate celalalte. Ideea e sa iti asiguri aportul optim de proteine, glucide si proteine, vitamine si minerale.
O dieta sanatoasa necesita ca in fiecare zi sa consumi: carne, lactate, fructe si legume proaspete. Si in alcatuirea unei diete trebuie sa se ia in considerare stilul de viata, caracterele metabolice personale, etc.
Cel mai mult calciu se gaseste in sardine (200mg/100g), tofu (128mg/100g), lapte (120mg/100ml),

| VladimirPutin a răspuns:

Cel mai mult calciu îl au ouăle

| Raducu1 a răspuns:

Dupa opinia mea,as zice ca fructele si legumele sunt cele mai sanatoase,au cele mai multe vitamine si inca ceva, ele nu-ti aduc nicio boala grava sau fatala, ele iti fac numai bine!

| gyzzard a răspuns (pentru Raducu1):

Varza este factor de risc pentru cancerul de colon. Regimul vegetarian creste riscul de cancer ce intestin subtire, boli cardiace, cancer gastric.

| Horia_8139 a răspuns:

Garantat ouale.

| gyzzard a răspuns (pentru Horia_8139):

Ouale contin foarte mult calciu in coarja. 100mg de oua (fara coarja) contin 60mg de calciu.

| Raducu1 a răspuns (pentru Horia_8139):

Nu mai spuneti ca sunt ouale.Mancati mai mult de 2 pe saptamana si s-a ales prafu de organismul vostru.

| Hasss a răspuns:

Capul de sfecla

| Skiipper a răspuns:

Ouale,fructele si broccoli