| User257 a întrebat:

Care este cea mai buna pasta de dinți, pentru albirea dinților și pentru prevenirea cariilor? Dacă consum zahar și sare mai apare dacă ma spăl pe dinți. Ce înlocuitor sa folosesc în alimentație să nu aibă zahar și sare niciun gram pentru că vreau să fiu sănătos? Nu vreau să mai am carii, dacă îmi face cu freza dentara mai au structura în timp să reziste să nu cadă? Am un dinte la care am pierdut nerv, cum fac să nu cadă cu timpul? Vreau să îmi păstrez dinții pentru că este foarte scump și nu vreau să îmi pierd dinții naturali.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Eu folosesc Sensodyne Repair&Protect

| LaviniuA a răspuns:

Orice pasta e buna pentru albirea dintilor si prevenirea cariilor. E importanta si ata dentara ca sa nu lasi resturi intre dinti. De la alea faci carii.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, uită-te la istoricul familiei tale, ce boli au predominant. Dacă este vorba de dantură, poți face orice, la un moment dat nu vei mai putea opri problemele dentare.
Referitor la sare, zahăr în alimentație, orice produs consumat conține sare, zahăr sau înlocuitori chimici pentru zahăr. Sare se adaugă că și un conservant natural, dar și pentru accentuarea gustului.
Iar, zahărul sau înlocuitori se adaugă pentru că atenuează gustul, dar mai ales pentru că dă dependență în consumarea produselor alimentare.
Referitor la albirea dinților, mai ușor cu astfel de proceduri, căci ceea ce nu se spune ca efecte secundare, este subțierea smalțului, lucru care duce în timp, la carii.