| User257 a întrebat:

Este mai bun tratamentul cu carii cu laser decât cu freza dentară? Se poate face carie sub plombă cu freza dentară, că am un dinte și simt sensibilitate. Este normal dacă mi-a pus o soluție să elimine nervul? Plomba nu am pus la el, mai să mă duc acum să îl plombez, cum să îmi păstrez dinții să nu se mai carieze? Este bună pasta de dinți anticarie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "tratament cu carii cu laser"!

Cariile sunt gauri facute in dinti de mancare si bacterii.
Bineinteles ca tratarea cariilor se incepe cu freza pe dinti ca sa se curete toata caria (osul) care a afectat dintele.
La nevoie, daca s-a ajuns si la nerv se continua cu freza in dinte si se pune tratament chimic pentru omorararea nervului, dupa care, intr-o alta zi, se pune plomba cu o pasta care se intareste sub lumina laserului.

Asadar laserul ala este o LUMINA care polimerizeaza (intareste) 2 substante care se amesteca si se pun pe dinte, acoperid cavitatea (plomband) caria, dar cu care nu poti fora in dinte si nu poti face nimic altceva.

| dullcat a răspuns:

Scrie aici ce avantaje are:
https://www.monza.dental/pachet-obturatii-carii-laser-dentar/

Daca vrei sa reduci riscul de a face carii trebuie sa te speli pe dinti cu o pasta de dinti ce contine minim 1000 ppm fluor(scrie pe ambalaj), sa folosesti periute interdentare/ata dentara si chiar apa de gura. Apoi, sa tii ca depinde mult si de genetica.Sunt dentisti care se spala aproape la perfectie de 3 ori pe zi iar dantura lor tot dezvolta carii.Treaba ta e sa faci ce iti sta in putinta, minimul, adica macar o rutina de ingrijire adecvata.

| dullcat a răspuns:

Uite si videoclipuri despre cum sa iti perii dintii in mod corect:

https://www.youtube.com/watch?v=7EMY09E5sGo

https://www.youtube.com/watch?v=EJ5yho0gvHM

| relian a răspuns:

Oricum se pune plomba, laserul e ceva asa ca nu simti acel bazait si disconfort ca si la freza.
Dar freza este ok, conteaza sa curete bine locu si apoi sa cimenteze bine, aia conteaza cel mai mult.

Cum sa pastrezi dintii in conditii cit mai bune? Sa ii cureti cu perie zilnic, apoi sa cureti si la dentist, cel putin odata pe an, de regula se merge odata la 6 luni, dar e bun si odata pe an.

Ce curata dentistu, nu poti tu curata cu absolut nimic.Cam asta trebuie sa faci.
Daca mergi la dentist si odata pe an, ala iti face si o raza, vede evetuale probleme din timp si eviti complicatii mai tirziu.

In rest nu folosi dintii pe post de desfactor de dopuri, nu roade cu ei oase, sau metale, nu-i folosi la asa ceva. Dintii trebuie folositi doar sa mesteci cu ei. Nu spaprgi cu dintii obiecte, nu spargi nuci, alune laughing nu rupi sau tragi cu ei de obiecte, sa rupi pungi, sa desfaci mai stiu si eu ce.

| Frank51 a răspuns:

Este mult mai bun și are mult mai multă precizie însă este și mai scump. Dacă dispui de buget recomand să optezi pentru tratamentele cu laser.