| anonim_4396 a întrebat:

E cineva pe aici care s-a lasat de fumat si a reusit? Dar care a fost fumător înrăit ...as vrea niste sfaturi

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Eu m-am lasat de cca 16 ani de zile. N-am mai fumat nimic cativa ani, apoi m-am apucat de electronica. Oricum, nu se compara...
Cel mai important sfat: e mai mult in capul nostru decat in corpul nostru. La dependenta ma refer. Si trebuie lucrat la conceptia asta.
Mai precis, mai toti au dificultati cand se lasa dintr-un motiv foarte simplu si clar: isi seteaza dinainte asteptari de nasoleala, chinuiala si sevraj. Isi pregatesc mintea in sensul asta si experienta practic asa decurge, fix cum si-au setat asteptarile.
In realitate este mult, mult mai usor sa renunti la fumat. Dar ai nevoie de o pregatire a mintii, o reprogramare mentala daca as putea spune.
In fapt, nu e altceva decat un proces de aducere cu picioarele pe pamant, de intelegere a faptului ca nu va exista nici o piedica majora dpdv organic.

Ce ai de facut? Pai, nimic altceva decat sa incerci pe o perioada de 2-3 saptamani inainte de momentul t0 sa iti explici tie insuti:
- ca esti mult mai puternic decat dependenta, ca de fapt nici nu e nevoie de prea multa putere si vointa, de vreme ce dependenta aia mult trambitata e o bagatela, ceva artificial gonflat
- ca nu vei avea de infruntat decat 3 zile de discomfort si nimic mai mult
- ca totul e o auto-manipulare si ca, in realitate, fiecare celula din corpul tau abia asteapta sa scape de cei peste 100 de agenti toxici si cancerigeni pe care-i contine fiecare tigara
- ca aceasta tigara nu este altceva decat un aparent prieten, unul fake, care te sapa lent si te duce la groapa sigura in timp ce-ti ofera parsiv si perfid doar acea mica placere, acea recompensa de 2-3 minute

Ca daca vei spune "iesi din viata mea" atunci vei lasa loc unor lucruri mult mai frumoase si mai utile sa reintre inapoi in vaita ta, cum ar fi:
- sa poti sa respiri iar cu adevarat
- sa poti sa oftezi sau sa casti copios, fara sa ai senzatia ca nu ai tras nici macar atunci suficient aer
- sa ai din nou mirosul ala ascutit si sa redescoperi arome demult uitate, la fel si gustul
- sa te bucuri inca o data de erectiile alea "the real thing"
- sa te poti odihni mai bine, sa scapi de mirosul ala greu din casa, de gura imputita dimineata
- sa iti dai sansa de a mai trai cativa ani buni in plus, timp pe care o sa ti-l petreci cu copiii tai, cu nepotii tai, o sa calatoresti
ETC.

Daca vrei, da o tura si pe la oncologie si uita-te pe holuri si prin saloane la cei care au ajuns acolo din pricina fumatului...
Dar cel mai important mesaj pe care trebuie sa-l constientizezi, sa-l realizezi este acesta: este mult mai simplu decat credeam eu.
Si da, este, ai dovada vie aici, iti pot confirma. A fost like a walk in the parca. Iti trebuie doar the right set of mind, sa fi focusat si sa-ti doresti cu adevarat asta.

Ce mai ajuta este un dialog imaginar cu ultima tigare, intr-un soi de ritual de "inmormantare", in care efectiv ii spui adio, ii spui ca nu mai puteti continua, ca da, a fost o senzatie placuta, dar ca, in esenta, e prea toxica, prea perfida pentru tine, ca acum este momentul sa puneti punct si drumurile voastre sa se desparta aici. Si cand o stingi in scrumiera, apasa chistocul cu patos, chiar ura, de ca si cum ai strivi un viermie care te-a tinut captiv atata timp.

You can do it!winking
PS: hidratare multa si eventual si alergari, daca esti genul.
PPS: ce am mai facut eu extra a fost un soi de juramant, de angajament ferm ca nu mai pun in viata mea in gura tigara de tutun. Nah, n-am putut sa zic "tigare", mi-am mai lasat si eu o portita pentru alte genuri de tigari. big grin

| sabin89 a răspuns (pentru SharpEagle):

Sfaturi foarte bune. Ar trebui să le citească mulţi useri de pe aici, pentru că pot fi aplicate la mai toate felurile de dependenţă (inclusiv mastur*area).
În treacăt fie zis, cred că ar fi bine să renunţi şi la ţigara electronică).

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este recomandat sa tai tigarile scurt, daca vreis a te lasi de fumat, adica chair de azi NU mai pui tigara in gura si nu mai mergi nicaieri unde se fumeaza.
Acasa iti rogi familai si prietenii sa nu mai fumeze in casa, iar cand iesi, alegi numai restaurante si localuri unde nu se fumeaza.
Iti va fi greu 2-3 saptamani, dupa care scapi de aceast viciu.
Sotul si sora mea au facut acest lucru si a functionat pentru amandoi. Se pare ca este o modalitate care da rezultate mai mai mult ca altele.

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu recomand varianta cu fugitul de tigara. Tocmai, ca o angoasa, o fobie se rezolva atunci cand dai piept cu ea, cand o infrunti. Frica de insecte se rezolva prin expunerea la insecte samd.
Nu trebuie setata mintea cum ca tigarea este o sperietoare, trebuie facut taman pe dos, fixata ideea cum ca nu e big deal, cum ca lucrurile sunt sub control si nu reprezinta o amenintare. Inca din prima zi a demersului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SharpEagle):

Varianta ta nu este buna, fiindca colapseaza! vad ca te-ai alsat de 2 sapatamni, asta inseamna ca nu esti inca iesit din zona de dependenta de tutun.
Eu vorbesc din experinta sotului, surorilor si a cunoscutilor carora le-am recomandat acest mod brusc de a taia fumatul si care a dat rezultate definitive.

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca te referi la mine, @Jassmina, cand zici "vad ca te-ai lasat de 2 saptamani". Mai sus am scris: m-am lasat de tutun de 16 ani. Vreo 5 ani n-am tras nici un fel de abur/fum. Dupa care m-am apucat de electronica.
Acum vapez cu o concentratie de nicotina de 3-4 mg/ml, in conditiile in care maxima e pe undeva pe la 20mg/ml. Nu folosesc nici un fel de aroma (caci acolo sunt mizeriile), doar glicerina vegetala 70% si propilen glicol 30%.

| SharpEagle a răspuns (pentru Violleta2022):

"Eu vorbesc din experinta sotului, surorilor si a cunoscutilor carora le-am recomandat acest mod brusc"
Iar eu tot de o metoda brusca am vorbit.
Nu cred ca raspunsul tau era pentru mine...

| SharpEagle a răspuns:

PS: ti-am zis ceva si de erectii acolo, dar abia dupa aia am vazut ca esti o dama. rolling on the floor
Eh, inlocuieste aia cu "sa nu mai obosesti asa repede cand il calaresti pe alesul inimii tale" laughing

| Minerva9709 a răspuns:

Încearcă cu Vape, eu asa am reușit. Mult succes.

| TalentDinPântec a răspuns:

Caliburn G2! Eu asa am reușit ✌️

| juljewel a răspuns:

Da, m-am lasat cu succes pentru 2 zile, cand nu am avut efectiv nici macar un leu in casa pentru tigari. Fumez mult! Nu am murit.