| elisa_2627 a întrebat:

Care stiti cat mai multe lucruri de hipercorticism si daca se trateaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hipercorticismul se mai numeste sindromul Cushing si se datoreaza excesului unui hormon numit cortizol. Excesul poate fi din cauza ca glanda suprarenala secreta mult sau din cauza ca organsimul primeste din exces corticoizi (de tip prednison, medrol, dexametazona). Se manifesta cu obezitate caracteristica cu aspect de "lamaie in scobitori", adica picioarele si bratele raman ubtiri, grasimea se depune numai pe trunchi, vergeturi violacei pe abdomen si la radacina membrelor, diminuarea fortei muscular, hirsutism, hipertensiune, diabet zaharat, infertilitate.
Tratamentul trebuie sa suprime sursa de corticoizi in exces: fie se intrerupe tratamentul cu cortizon, iar daca exista cresteri in volum sau tumori ale glandelor suprarenale sau a glandei hipofize (care stimuleaza secretia suprarenalei), acestea se indeparteaza chirurgical, interventiile fiind foarte dificile si nu lipsite de riscuri.