| BL4J a întrebat:

Care sunt consecințele dacă stai cocoșat?
Toți îmi spun să stau drept de spate dar eu tot uit și stau cocoșat...
Cred că asta se întâmplă de ani buni

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Februar30 a răspuns:

Postura e bine sa vina de la sine, nu sa iti impui sa stai drept.
Daca zici ca nu reusesti sa stai drept, probabil nu ai musculatura dezvoltata suficient... sau poate te doare ceva si din cauza asta nu poti sta drept? Incearca ceva kineto pentru postura.

| BL4J explică (pentru Februar30):

Eu trebuie mereu să îmi amintesc...
Am 12 ani și niciodată nu vine de la sine postura...
Câteodată mă doare spatele...rareori
Odată la 5 luni să zic

| Februar30 a răspuns (pentru BL4J):

Cam asa eram si eu la varsta ta. Eram chiar complexat ca imi spunea lumea sa stau drept. Daca ai un doctor de familie bun, poate te vede el si iti recomanda un kinetoterapeut. Sau poti merge la un ortoped sa te consulte.
Nu e mare lucru sa faci kineto si rezultatele apar repede.

| BL4J explică (pentru Februar30):

Mulțumesc foarte mult!

| Februar30 a răspuns (pentru BL4J):

N-ai pentru ce.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Spondiloza cervicala sau lombara, nu sta cocosat si drept

| anonimg a răspuns:

Scrie pe Google: centura pentru postura corectoare.
Gasesti imagini si site-uri multe.
Un sport te-ar ajuta sa stai drept.

| WhiteLife a răspuns:

Pe timp lung se poate ajunge la cifoza sau scolioză. Daca nu ai acum probleme (dureri) nu înseamnă neapărat că e ok, pentru că durerile apar după câțiva ani. Sunt pe Youtube diverse exerciții pe care le poți face acasă pentru a-ți corecta postura. Dacă îți faci un obicei din a-ți aduce aminte sa stai drept se poate rezolva; pune-ti o brățară și de cate ori o vezi să îți îndrepți spatele.

| BL4J explică (pentru WhiteLife):

Lolll...
Ce idee bună!
O să primesc un ceas...
Și ăla o să fie semnul meu că trebuie să stau drept de spate!
Mulțumesc multttt! big grin
Îți mulțumesc și ți-e RAY și anonimg!
big grin

| RAY a răspuns (pentru BL4J):

Numi repeta trecutul te rog eu, grija cu ridicatul greutatilor