| merry a întrebat:

Care sunt principalele motive ale surzirii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Principalele motive care stau la baza lipsei sau pierderii în timp a auzului sunt cele congenitale (din naștere) și de-a lungul timpului afecțiuni ale timpanului (otită netratată cât și a tuturor afecțiunilor netratate de la nivelul urechii, expunerea repetată într-un mediu cu zgomot foarte mare și traumatic survenit în urma agenților traumatici din accidente rutiere, etc.).
Pentru a cunoaște starea de sănătate a urechii mergi la un medic O.R.L. și cerei o audiogramă. Cu ajutorul ei afli cât de bine stai cu auzul.
Un auz fin!
Pa, pa.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista trei mari motive: boli congenitale (din nastere), administrarea de medicamente ototoxice (gentamicina de exemplu) si otoscleroza care apare datorita varstei. In rare cazuri, cauza este mecanica, prin leziuni ale timpanului si urechii medii produse de agenti traumatici sau de zgomot foarte mare.