| AnnaFills a întrebat:

Care sint principalele motive de cadere a parului la fete?

Răspuns Câştigător
| CMaria21 a răspuns:

Principalul motiv este stresul!happy

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Placa, vopseaua, uscatul cu foenul, fixativul prost plus lipsa de calciu.

| loryi98 a răspuns:

Mie mi-a cazut parul din cauza multor medicamente si antibiotice luate intr-un scurt timp.

| d3men7zel a răspuns:

Cauzele caderii parului sunt multiple, mergand de la o simpla oboseala si stres pana la tulburari grave ale metabolismului. Acestora li se adauga perioadele dificile din viata fiecaruia, necazurile, alimentatia necorespunzatoare si multe altele. Chiar daca uneori ni se intampla sa ne cada parul in timpul adolescentei sau al pubertatii, situatia se agraveaza, de regula, dupa ce trecem de varsta de 50 de ani.winking funda, vot?tongue

| comsacodrut a răspuns:

Mancarea pe care o mananca

| monutza90 a răspuns:

De obicei:
- probleme de tiroidism, rinichi, hormon feminin
- febra cu durata lunga
- consumarea anti-coagulantelor
- medicamente de slabire
- dieta (nutritie saracioasa, unilaterala)
- circulatie a sangelui rau
- hipotensiune
- anticonceptionale
- lipsa sau supradozaj de vitamine
- oboseala psicho-fizica
- stirea mortii
- accident
- teama de caderea parului insusi
- infectii locale
- inflamatii (dinti, amigdala etc.)
- probleme hormonale.

Iti recomand si retete naturiste pe care le poti incerca :) si sper ca ti-am fost de ajutor :*
Poti face un masaj cu maioneza, eu il fac o data pe saptamana:umezeste parul cu apa calda apoi maseaza scalpul si varfurile cu maioneza. Pune pe cap o folie de plastic(punga). Spala-te cu sampon diluat dupa 20 de minute.
https://www.facebook.com/....../photo.php

| AnonimulRo a răspuns:

Eu o sa-ti spun 10 motive.
Cand vezi ca ai probleme cu caderea parului, nu astepta sa treaca de la sine.
Daca vezi ca iti cade prea mult par, cel mai bine este sa discuti cu doctorul tau. Ar putea fi un motiv medical in spatele acestei probleme, precum deficiente ale glandei tiroide sau alopecia, care nu au nimic de-a face cu modul in care iti ingrijesti parul.

Alimentatia nepotrivita duce la caderea parului.
Sanatatea parului tau este adesea primul indicator ca ai o alimentatie proasta. Trebuie sa incluzi in dieta ta carne organica, fructe si legume ce iti vor fortifica deopotriva parul si sanatatea. Adreseaza-te medicului si intreaba-l daca este recomandat sa iei suplimente de vitamine.

Petreci prea mult timp facandu-ti griji asupra caderii parului.
Daca este o problema de natura genetica, trebuie sa accepti situatia. Mai mult stres nu va face decat sa agraveze problema cu care deja te confrunti.

Porti o palarie sau o sapca pentru a ascunde caderea parului.
Caciulile, palariile, sepcile si tot ce vine mereu in contact cu parul nu face decat sa il slabeasca mai tare. La fel si folosirea excesiva a prosopului sau uscatorului de par. Impletiturile, bandanele sau cozile streseaza mai tare parul slabit si incurajeaza caderea lui.

Utilizarea excesiva a produselor de styling duc la caderea parului.
Aceste produse usuca parul si distrug anumite grasimi naturale care iti mentin parul sanatos. Este indicat sa reduci la minimum utilizarea lor. Sau chiar sa nu mai apelezi deloc la ele pana nu iti reabilitezi parul. Nu trebuie sa ai mereu parul aranjat dat cu gel sau fixativ.

Pieptanarea in exces cauzeaza caderea parului.
Peria sau pieptenele este un stres pentru par. Foloseste-ti mainile si varfurile degetelor pentru a coafa parul natural in sensul de crestere al radacinilor. Daca tot timpul tragi de el si nu iti place cum se asaza, mai bine te duci la coafor si iti schimbi frizura.

Folosirea unor produse nepotrivite duc la caderea parului.
Nu trebuie neaparat sa cheltui mult ca sa ai rezultate cat mai bune. Gaseste un sampon si un balsam natural, organic. Parfumurile si chimicalele adaugate in multe produse fac mai mult rau unui scalp cu probleme si unui fir de par subtire sau degradat. Incearca un sampon natural care sa iti intareasca firul.

Spalarea zilnica a parului duce la pierderea lui.
Prea mult sampon, balsam si feon slabesc structura firului de par. Nu inseamna ca trebuie sa sari peste bai. Dar chiar daca iti uzi parul des, nu folosi zilnic sampon.

Parul prea lung streseaza radacina firului.
Parul lung este normal mai greu si streseaza radacina mai tare. De asemenea iti scoate in evidenta zonele in care parul s-a rarit. Cere sfatul unui stilist bun. Fii sincer si spune-i ce probleme ai pentru a iti gasi cea mai buna frizura.

Uscarea nepotrivita a parului cauzeaza caderea lui
Este nociv pentru par sa il freci cu prosopul. La fel de rau este si daca il usuci cu feonul. Iti usuca prea rapid foliculii si ramane uscat si casant. Tamponeaza-ti usor parul cu prosopul si daca folosesti feonul, nu insista pana se usuca perfect tot.
Sa ai grija de parul tau.
Te salut!

| AnonimulRo a răspuns:

Chiar? "Principalul motiv este stresul"?
Eu ti-am dat 10 motive, incluzand si asta, avand si solutii fiecare motiv.
Asta e alegerea ta, daca ti-e ti-a fost lene sa citesti comentariul meu sau a altora care puteau sa aiba raspunsuri mai bune, decat asta.

| RazvyBoss98 a răspuns:

Pai ar fi lipsa de calciu

| Hiraani a răspuns:

Sau lipsa calciului thinking