| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele daca inghiti un par de caine sau de pisica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Exista posibilitatea sa te inneci. Mai ales daca il inghiti in somn sau ceva de genul. Se ex:daca dormi cu cainele langa tine, daca ai inghitit par de animal ar trebui sa contactezi medicul. Nu de alta, dar parul de animal contine microbi si s-ar putea sa te infectezi grav!

Alte răspunsuri
| Elena1234456 a răspuns:

Tuse seaca si senzatie de greata.

| IcsD a răspuns:

Pai nu este ceva imediat... Daca l-ai inghitit se poate sa nu se intample nimic. Este periculos daca ajunge la plamani.

Daca te simtit rau mergi la un doctor.
Pai ai putea sa te doara ceva, sa vomiti sa iti fie rau, sa te doara capul etc.

Fundita? big grin

| Sოﺁℓε a răspuns:

Buna! Simptomele vin de la vreo 3 luni cand incepi sa vomiti mereu, lesini si chestii din astea. Daca cumva ai patit asa ceva spune-i mamei sa te duca sa se uite un doctor rapid la tine ca din asta se moare.

| Eღilia62 a răspuns:

Poate ajunge la plamani, poti face chist hidatic sau poate ajunge la ficat.Ar fi bine sa te duci la doctor sa-ti faci analize.

| Cristianne a răspuns:

Pai normal nu prea ai ce sa patesti... dar ca sa fii sigur bea o cana de apa

| Ilusion :X a răspuns:

laughing Ti se pare mizerabil. Parca ai avea purici pe limbalaughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce ti s-a intamplat, daca ai inghitit un fir de par si cainele, respectiv pisica este sanatoasa si nu esti alergica nu patesti nimic, dar daca ai inhalat firul de par prin respiratie este periculos sa ajunga la plamani.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori cand ai o pisica sau un caine ti se pare tot timpul ca ai inghitit un par iar atunci incepi sa devii agitat si noptile nu poti dormi. Daca vrei sa te lamuresti mergi la un doctor, dar la unul bun pentru ca parul de pisica si caine e foarte fin si greu isi dau seama medicii daca ai inghitit. Incearca sa te calmezi nu te speria pana nu stii.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

@ Andreea™. Eu cred ca omul inghite accidental multe fire de par de catel, mai ales cu atatia maidanezi pe strada.Asta este perioada in care naparlesc.Cred ca am inghitit pana acum sute, dar inca n-am patit nimictongue

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Daca tu nu ai alergie la caine si cainele e sanatos nu se intampla nimic.

| a răspuns:

Si am mai gasit:
Părul de pisică sau de câine poate produce chistul hidatic localizat în ficat sau plămâni, conform culturii populare. Numai că specialiştii au altă părere despre acest chist.

Chistul hidatic este produs de larva unui parazit care trăieşte în intestinele câinelui şi nu pe firul de păr al acestui patruped. De asemenea, nici părul de pisică nu este un mediu de viaţă bun pentru parazitul care produce chistul hidatic. Felinele se contaminează cu o specie a acestui parazit care se transmite doar la şoarece, nicidecum la om.
Dar nu prea cred ca se intampla ceva rau ca si eu am un caine de 6 ani si am mai inghitit fire... dar nu s-a intamplat nimic.

| Mikaela_4263 a răspuns:

Parul de pisica sau de caine este foarte periculos! Mai ales daca ajunge in unele zone ale corpului.
Alta data sa ai grija!
Pa:*

| Maria_5642 a răspuns:

Sincera sa fiu, si eu am inghitit foarte multe fire de par de pisica si nu am patit inca nimic.Probabil am avut noroc.Am si inhalat prin respiratie cateva fire si acum sunt bine.Deocamdata nu am patit nimic.Iti sugerez sa citesti in continuare pe internet despre gravitatea acestei probleme si care pot fi simptomele, iar apoi, daca vezi ca ai simptome, mergi la doctor. Daca l-ai inghitit, exista posibilitatea sa faci un chist de la prea multe fire de par inghitite, iar daca l-ai inhalat exista posibilitatea sa ajunga in plamani.Dar nu te alarma.Eu nu am avut cazuri in familia mea, asa ca mai bine mergi la doctor.Noi cei care raspundem la intrebare doar ne spunem parerile, insa numai doctorul iti poate spune adevarul.

Alte răspunsuri