| deleuandrei a întrebat:

Buna am o intrebare ce simbtome apar in urma gripei porcine si ce tratamente sunt pentru ea?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

Principalele simptome sunt:
-Febra(peste 38ºC)
-Oboseala
-Inapetenta
-Tuse, durere in gat.
-Unele persoane infectate cu gripa porcina au prezentat stari de voma si diaree
Din pacate, in acest moment nu exista niciun vaccin impotriva acestei boli si nici nu se stie daca cele obisnuite anti-gripale au vreo influenta asupra virusului.Tratata in faza incipienta, boala este vindecabila.Mai mult, Organizatia Mondiala a Sanatatii a precizat ca, in lipsa unui vaccin adaptat la aceasta boala, tratamentul se va efectua cu antibiotice, sub supraveghere medicala. Daca te imbolnavesti(doamne fereste), medicamentele antivirale pot reduce simptomele bolii si te pot face sa te simti mai bine mai repede.Acestea pot preveni si complicatii ale bolii. Ele actioneaza cel mai bine in cazul in care administrarea incepe foarte curand dupa imbolnavire-in primele doua zile de la aparitia primelor simptome. Dar nu trebuie sa ne speriem daca suntem putini raciti deja este timpul naspa afara si oricand ne poate lua putin gatul sau sa avem putina febra. tuse... Sper ca te'am ajutat te pup:*

9 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Nu exista tratamente doar foarte putin. Se gaseste pana acum doar in Bucuresti.

| Vizitiul a răspuns:

Daca e sa iau in cosiderare felul in care te exprimi, sigur ai "simbtome"laughing, dar nu stiu ce o lungesc asa, bine ca ai ochelari de soarelaughing.

| คиค a răspuns:

Din cate am auzit aceasta gripa poate duce la moarte, dar tin sa precizez ca aceata gripa nu omoara, doar daca nu mergi la timp la medic, deoarece ea afecteaza in primul rand plamanii, si poti ramane fara aer. Este o gripa ca toate celelate, numai ca este mai periculoasa, si se transmite foarte usor, dar daca avem grija de sanatatea noastra intarindu-ne sistemul imunitar, mancand multe alimente ce contin vitamina C, si luand pastilute cu etinaceea.

| oz a răspuns:

Eu am alt principiu...nu ma intereseaza simptomele...stau acasa pana numa' pot... daca trag a moarte...chem salvarea. Tin sa precizez...ca nu am stat niciodata internat in spital...nu am nici o operatie pe corp...nu am facut nici o injectie(numa' vaccine)

| BlackMan a răspuns:

Ma lasati ma cu gripa porcina... pai de cate ori n-am avut eu asa cand eram mik si n-am patit nimic... ce atunci nu se numea gripa porcina sau ce... daca ne ia cum nea luat cu gipa aviara ca sa ne manance si porcii... cine are... sa ma lase nene ca nu exista... cred ca big grin la noi in sk a venit cu vaccine masti solutii detoate frate... parca se plimba porcii in bucuresti prin scolilaughing ce tampenielaughing

| deleuandrei explică:

Da exista tratamente pentru ea?:d

| deleuandrei explică:

Nu eu nuam dar intreb si eu sunt curios

| Ianna33 a răspuns:

Buna! Simptomele sunt: tuse seaca, secretii nazale apoase, febra mica si stari de voma. E foarte periculoasa aceasta mutatie. Sa aveti grija!

| cipy a răspuns:

Ai asa simptome? deleuandrei?
Fii atent!