| Mihaela2023 a întrebat:

Cât de gravă este pneumonia? Am fost diagnosticata cu Pneumonie virală si acum urmez un tratament.
Pneumonia este o boală gravă? Dacă nu a fost tratată la timp se poate agrava?
Aveți cunoștințe, rude, prieteni care au avut această boală și s-au vindecat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De vindecat te vindeci facă ajungi la timp la spital, dacă nu, dai în complicații si te duci. Plus ca dacă e forma mai grava poți rămâne cu urmări.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumonia e doar un termen pentru inflamatie la plamani, deci iti dai seama ca poate insemna orice. Da se moare din asta si se moare rapid cand se zice ca faci apa la plamani adica se inflameaza unele straturi ale plamanilor. Vezi temperatura si de acolo iti dai seama

| Den1sa a răspuns:

Https://www.medicover.ro/despre-sanatate/ce-este-pneumonia,376,n,295
Uite un articol care te-ar putea ajuta, si da am rude cunoscuti care au avut pneumonie, au trecut cu bine dar de atunci unii au probleme cu sitemul respirator sau alte probleme de sanatate cauzate de ea si tu posibil sa ai pe viitor ceva complicatii, sau cand o sa racesti o sa fie ceva mai grav

Răspuns utilizator avertizat