| JonnyFriptura a întrebat:

Cat de mare e riscul ca fata sa nu mai poata avea copii daca realizeaza un avort in primele saptamani de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde. daca fata are sub 20-22 de ani, daca este la prima sarcina, riscul este mare. De aceea este foarte important sa nu se renunte niciodata prin avort la prima sarcina.

| Yukiee a răspuns:

Nu exista un raspuns clar la intrebarea ta. Poate sa faca 10 avorturi, sa poata naste apoi un copil si pe urma sa nu mai fie fertila niciodata. Dar in aceeasi masura, daca medicul ginecolog nu realizeaza corect avortul, fata poate sa nu mai fie mamica niciodata. Exista atatea site-uri de specialitate, mai bine v-ati informa acolo. Aici fiecare isi da cu parerea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de organism, sa medic, de catd e corecta este realizata procedura samd

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este vorba de PRIMA sarcină şi fata are sub 20 de ani, riscul de infertilitate este între 30-60 %!

Riscul este cu atât mai mare cu cât vârsta fetei este mai mică.

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Daca avortul este facut de un doctor nu este niciun risc, poate sa faca copii.