| anonim_4396 a întrebat:

Cat îți dă amenda dacă te prinde fără declarație? Astia sunt nebuni nebuni la cap au prelungit carantina o luna și ceva, deci în Timișoara trebuie o luna jumate sa umblam cu declarații după noi, asta mai lipsea, e clar! Am avut și sărbători. tare mi ca va urma încă un lockdown după carantina asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Primavara trecuta cand a fost lockdown in toata tara nepotul meu si-a luat amenda (50 de lei) pentru ca desi avea declaratie nu era trecuta ora.
Eu desi aveam declatia la mine, nu mi-a cerut-o niciodata, desi mereu aveam impresia ca va gasi ceva care nu e ok
Tu, daca esti angajat te folosesti de declaratia data de angajator, timp in care iti rezolvi si problemele.Sau iti descarci o declaratie din aia care are toata lumea.
NU e recomandat sa NU ai declatie la tine, Daca te mai pui in gura cu autoritatile, iti iei amenda maxima.
Nu prea cred ca tara va intra din nou in lockdown.In primul rand va fi rau pentru economie, apoi lumea incepe sa se imnunizeze!

33 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ești brunet? La culoarea părului mă refer. laughing

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Da, de ce? laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Peste două luni de carantină, o să ai părul alb. laughing

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Sunt obisnuit cu suferința, am depresie de peste 12 ani, câteva fire sau albit dar de mult nu de când o apărut acest virusel dragasel. Eu și asa stăteam în carantina de când am rămas fără amici, numai ca trebuie sa completez n declarații. am trecut destul de ok peste moartea mamei, adică nu m-a afectat asa tare, alții poate își pierdeau mințile dar eu nu sunt obișnuiți cu suferința, depresia mi o dat cea mai mare lovitura a vieții nu acesta pandemie. Mie îmi pare rău de maica mea ca în rest nu mi teama deloc de acest virus și nu mai am după cine sa plâng, eu din toată familia doar pe maica mea o iubeam restul ' e ca-n ca-n. Și dacă voi carunti nu e vreo problema ca îl voi vopsi nu e o tragedie asa mare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit de fatalau poti sa fii, sa mor eu! Mizeria aia de declaratie o faci PDF frumos si o porti pe telefon. Vai, ce corvoada!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Tocmai ca nu s, ies când vreau eu oriunde fără declarație, nu mi teama, doar am pus întrebarea sa aflu cât e amenda.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce conteaza cit e amenda? Acum e 2000, mi-a zis un ex-gardian public acum vreo luna cand imi atrasese atentia ca nu port masca pe-afara. Eram cu un prieten si nevasta-sa si strada era goala in rest, dar nah... P.S. Umbla cu declaratie si ce mai trebuie, daca te amendeaza careva de-amboulea o contesti si cistigi.

| SilentRain a răspuns:

Exista ceva care sa nu te enerverze pe tine? laughing
Toate au un rost, nu au inpus restrictile in ciuda ta

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Știu, inițial ne.o băgat în carantina 14 zile acum, o luna jumate. După o luna jumate parca vad încă 2 săptămâni se prelungește. Regret ca nu am murit odată cu maica mea, era mai bine!

| Dddonkey a răspuns (pentru SilentRain):

Toate au rost?
Oamenii sanatosii care stau in izolare? Cred ca glumesti.

| SilentRain a răspuns (pentru Dddonkey):

E un virus care se raspandeste rapid, multi sunt asimptomatici sau purtatori
Ce garantie ai tu ca toti sunt santosi?
Ce solutie mai buna cunoti?

| Dddonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene multi suntem satui de situatia agravata de sistemele imbecile de guvernare. Dar tine te tare ca poate intr o zi situatia o sa se schimbe. Din pacate trebuie sa avem mentalitatea unui clav care se gandeste la barca cu panze big grin

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Moartea pentru un deprese e ca apa in desertul Sahara laughing
Rapdare ca o sa treaca si asta, nu dispera
Am auzit ca e fain Timis, eh eu cred totus poti sa iesi la o plimbare sub pretexul "ma duc la magazin
Bafta in izolare, sper sa supravetuesti blushing

| anonim_4396 explică (pentru Dddonkey):

Pe mine ma pune pe gânduri de ce acest virus apare odată la 100 de ani. nici nu cred ca o sa se afle vreodată cauza apariției acest virus

| Dddonkey a răspuns (pentru SilentRain):

Solutia care se folosea si cu sute de ani, esti bolnav te izolezi. nu tot globul intra intr o panica si ingheata, ca Bobita are o mancarime. Nu traim pe o planeta perfecta si suntem la prima boala care se raspandeste sau este mai grava decat unele care au fost/sunt.
Cum iti explici mentalitatea ca copii pot merge la scoala dar adulti trebuie sa stea inchisi? Dar daca te intorci din alta tara cu testul negativ trebuie sa stai in izolare? Doar ca "oamenii de stiinta" spun asta inseamna neaparat ca au dreptate? Adica nu exista posibilitatea ca ei sa greseasca? Daca ne aducem bine aminte au venit cu teorii gresite de la inceputul pandemiei: Daca va vaccinati puteti intra in societate si nu purtatii masca... dupa vaccin au realizat ca nu e indicat?

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Nu dispera? Pai ai vrea sa fiu calm când acest virus mi o ucis mama? Mi se rupe dacă mor mâine. Pai sa știi ca mie mi totuna ca mor sa trăiesc, depresia mea e imposibil de vindecat. Dar o luna jumate e prea mult chiar și pentru un depresiv. Dacă nu mori ajungi sa o iei pe aratura de la atâtea restricții.

| Dddonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Am ascultat multi doctorii care nu cred in aparitia lui Covid "adus de barza". Dar multi si au pierdut locul de munca dupa ce au facut declaratii (ca doar traim in democratie si ei nu m ai sunt doctorii daca au alte parerii, dar bil gates aparent poate avea tot felul de pareri si intervirui ca el "este doctor"). Si uni din ei spun deschis ca acest virus nu poate aparea in mediul natural este creat in laborator. In fine sunt multe informatii legate de acest "CONvid" care nu v or ajunge niciodata pe micile ecrane.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa aud asta, dar moartea este un proces normal la varste inaintate, toti ajungem acolo la un moment dat ....nu mai bine incerci sa traiesti putin

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Mai trăia câțiva ani dacă nu lua covid. Pai nu am cum sa ma distrez, nu îmi permite depresia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pare că totul este dus in extremă, însă este spre binele comunității

| Dddonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, spre binele Great Reset comunity.
Probabil una din cele mai mari farse din istoria omenirii la o scara asa de mare.
E sistemul ala de unu e bolnav deci toti sunt pedepsiti si aruncati in izolare.

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Da t, toti suntem pedepsiti pentru ca printre toti sunt tampiti ca tine pe care ii doare in c.ur si nu respecta nimic.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Dar cine a spus ca nu respect...vezi unde incepi sa devii prea pasionat de subiect fara a fi rational? A avea intrebarii nu inseamna a fi tampit...

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Cum sa te cred ca respecti cand tu bati campii contra absolut orice lege si restrictie impusa? Sau sa inteleg ca tu esti din ala care doar vrea sa fie interesant pe net si atat?

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Lege? sau restrictie? Hotaraste te.
NU AM NEVOIE DE ATENTIA TA. Nu inteleg de ce te bagi in seama cu mine cu orice ocazie. Chiar asa de trista e viata ta incat trebuie sa raspunzi la orice opinie pe care o am?

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

De ce sa ma hotarasc? Sunt doua lucruri diferite. O lege iti permite sa impui o restrictie sau alta. Ce e asa complicat.

Opiniile tale lanseaza multe fake news si indemnuri la nerespectarea unor legi legate de sanantatea nationala si din cauza unor persoane ca tine alte persoane pot avea de suferit. Consider ca intr-un spatiu public e bine ca cineva sa sublinieze opinille fara acoperire si argumente reale ca sa stie lumea sa nu le ia de bune.

Cand omenirea e blocata din cauza unei pandemii si 200 de state sufera din toate punctele de vedere, sa vina un inteligent care afirma

"farse din istoria omenirii la o scara asa de mare."
"Nu te vaccina, mai ales daca nici nu ai luat gripa C-19."
"Ce logica de caine fara neuron, sa ai test care atesta ca nu ai covid dar cu toate astea sa stai izolat."
"MAREA RESETARE, adica control absolut."

inteligentul ala trebuie arata cu degetul ca sa se intelega ca el traieste in lumea lui si nu in realitate.

Nu mai avea impresia ca ai descoperit tu acum secretele lumii si esti ala mai inteligent de pe planeta si toti vor sa te tina inchis ca sa te controleze... ca s-ar putea sa fie doar niste probleme de adaptare alea tale. Un psiholog a zis odata ca toti cei care vin si sustin teorii ale conspiratiei in acesta perioada au grave probleme de integrare si mizeriile astea la care adera le da sentimentul ca se simt importanti si ca sunt integrati in lumea lor mica.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Ai scris mult gunoi, nu ma asteptam la altceva din partea ta. Ai citit si tu ceva ceva de un psiholog care iti sustine narativa si deodata esti cititior de psihologie. Dar restul de psihologi care au exprimat inrijorarea in ceea ce tine restrictiile asupra copiilor si oamenilor in general, in care traim de mai bine de un an ai citit? Sau ca sinuciderele au crescut pe timpul carantinei? 1 milion de oamenii in intreaba lume?
Esti asa de Pro LEFT incat nici nu iti dai seama probabil, dar sigur nu ai avea o problema sa faca avort femeile indiferent de motive si de cate ori vor dar iti pasa de opinile altora ca "afecteaza" sanatatea altora.
OPINIA NU E HATE CRIME. DU TE IN NORD COREEA.

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

In primul rand nu ma dau psiholog. De aia am si zis ca alea sunt cuvintele unui psiholog si nu alea mele.

Ai date ca 1 milion de oameni s au sinucis din cauza carantinei?
Stii cati au murit din cauza virusului? Ca in directia asta sunt date.

Ce treaba are avortul? Norma ca sunt de accord cu el, e optiunea fiecarei femei si o afecteaza pe ea si doar pe ea nu restul oamenilor pe langa care ea respira.

Opinia care indeamna la nerespectarea de reguli e crime...

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

1 milion de suicid la 1.8 de corona...fa tu calculele.
Ce treaba au avorturile? 42 de milioane OFICIALE anul trecut, iti pasa si de atia oamenii care au murit? sau aia e doar carne moarta? ca carnea de la picioare?
Poate ar fi bine sa vezi cati oamenii mor in fiecare an de diferite bolii, si vei realiza ca sunt mai multi copii care mor de pneumonie anual decat de covid.
Opinia care indeamna la nerespectarea de reguli e crime... Vreau sa vad si eu legea atunci.
Nu ai inteles ce am vrut sa spun mai sus, a avea opinie e normal intr o lume in care se vorbeste de libertate pe toate planurile. Persoane ca tine incearca sa ingradeasca si sa diminueze pana se ajunge la aceeasi "realitate" ca a ta. Din nou asa numita "realitate" pe care o sustii se schimba constant si asta o dovedesc si oamenii de stiinta asa ca nu mai incerca sa decizi tu pentru oamenii ce pot spune si ce nu. Mai relaxeaza te din tiparul asta de gandire pe care il ai, ca daca nu dai "reply" la o opinie de a mea cineva o sa moara, sunt multi oamenii care gandesc ca mine te asigur ca nu sunt exceptia de la regula.

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Sunt peste 2.6 milioane de decese provocate de corona. Si astea raportate, cine stie cate or mai fi. Deci e clar ca tu nu cunoști datele... Deci e clar ca realitatea ta e irelevanta in context. Si asa am lămurit o problemă si anume ca tu nici macar nu intelegi cu este lumea afectata de virusul asta.
Ps. Faptul ca exista si alte boli mortale nu inseamna ca nu trebuie sa ne protejam de una transmisibila.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Inchizand toata lumea in casa timp de cativa anii? Trebuie sa fie o solutie mai buna...

| suntserios a răspuns (pentru Dddonkey):

Soluții sunt, trebuie respectate, ceea ce nu se intampla. Vezi puțin ce zice omul asta care a pus intrebarea... Ca lui i-a murit mama din cauze de covid si poate pe urma nu ii mai răspunzi cu mizerii de conspiratii.

| Dddonkey a răspuns (pentru suntserios):

Iti vine ca o manusa nu?
Dar de cei care au murit ca nu au avut acces la medic nu iti pasa? Nu mai incerca replici politice prietenewinking
Discutia asta nu duce nicaieri, si eu nu incerc sa iti schimbi parerea, adauga replica ta de o importanta colosala si hai sa o lasam balta.
Pana data viitoare cand o sa iti pui din nou costumul de HIJACK si Superman relaxeaza-te, sau in cazul tau FII VIGILENTbig grin