| IrinaAniri a întrebat:

Cate pastile de guma de mestecat e bine sa mesteci pe zi ca sa fi sanatos? si cat timp ar trebui sa le mesteci? precizez ca eu am un inceput de ulcer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și eu îți precizez să nu consumi gumă deloc, îți agravează ulcerul.
Poți să te clătești cu apă de gură după ce ai mâncat, ață dentară, etc. pentru igenizarea orală dacă periuța și pasta nu pot fi folosite.
Nu sta nemâncată, trebuie să ai mese la ore cât mai fixe, o alimentație cât mai sănătoasă, fără băuturi acidulate, prăjeli, tocături, etc.
Mergi la medicul de familie pentru tratament adecvat.
Ulcerul netratat duce cu timpul la cancer de stomac.
Deci, nu te juca cu sănătatea ta.
Numai bine.
Pa, pa.

| Rizer a răspuns:

Pentru ulcer nu prea e recomandata guma de mestecat! Ai grija cu ea cel mai bine numai mesteca guma, inlocuieste-le cu bomboane mentolate, tic-tac.

| IrinaAniri explică (pentru Rizer):

Da, numai ca tic tac ingrasa, eu mestec guma ca sa slabesc

| visatorul78 a răspuns:

Nu ar trebui sa mai utilizezi guma de mestecat deloc. In secunda in care mesteci, se strange acid gastric in stomac, pregatit sa digere ceea ce tu mesteci. Daca nu inghiti nimic, acidul va ataca peretele stomacului.

| Cîrciu_Alexandra_1990 a răspuns:

Cam sase pastile pe zi, cate doua dupa fiecare masa, maxim 20 de minute.