| lovegirl15 a întrebat:

Cam ce perioada de timp este ok sa mesteci o guma de mestecat? Si ce efecte poate avea mestecarea acesteia pe o perioada prea lunga de timp asupra danturii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zzzupduck a răspuns:

Cand mananci guma secreti foarte multa saliva pe care o inghiti iar stomacul este indus in eroare deoarece el crede ca ii dai de mancare. Iar tu cum doar mesteci guma si nu o sa mananci nimic, poti face gastrita in timp. La dantura nu cred ca are vreun efect. Poate doar muschii fetei te vor durea putin.Insa daca insisti sa mananci, cred ca o ora- maxim doua e de ajuns pentru o guma.

5 răspunsuri:
| Dintrebare a răspuns:

Nu are niciun efect asupra danturii. In cel mai rau caz s-ar putea sa te doara maxilarele daca mesteci prea mult. Eu zic ca e suficient sa mesteci guma atata timp cat are gust

| Roliii a răspuns:

Nu este deloc indicat să mănânci gumă de mestecat deoarece îți poate pieri poftă de mâncare, plus ca bagi plastic în gură, dacă vrei să slabesti mai bine ia un măr și mănâncă(slăbirea prin înfometare poate duce inapoi la îngrășarea corpului de 2-3 ori mai mult)

| Bionicle a răspuns:

Cred că să nu exagerezi cu guma.Tin minte ceva legat de guma de mestecat. Daca esti stresat, mesteca guma.O guma poate revista 9000 de ani.Dar nu stiu nimic de vreun efect asupra danturii.

| armos a răspuns:

5 minute! Ne-a spus la biologie.

| Pockie_Daniel_1995 a răspuns:

15 minute e recomandat, daca o mesteci prea mult o sa iti fie greata sau iti pierzi pofta de mancare, nu o sa aiba legatura cu dantura. xD