| Hexiled a întrebat:

Ce anazile trebuie sa fac pentru a putea dona sange? Trebuie sa le platesc? Am 18 ani
Ma gandesc ca daca pot face un bine de ce sa nu-l fac. As vrea sa donez de cate ori pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Analizele ti le face acolo, ca sa vada daca poti dona. Dar nu te sfatuiesc sa donezi prea des. Trebuie sa lasi timp sangelui sa se refaca.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci analize inainte. Analize o sa-ti faca ei acolo inainte de a dona si cea mai mare parte din sangele donat, rezultatele o sa le ai dupa 3-4 zile. Tu trebuie doar sa mergi la centrul de transfuzie si sa spui ca vrei sa donezi. Daca nu ai nicio problema o sa poti dona, nu trebuie sa te pregatesti cu analize. Mai multe detalii gasesti pe site-urile centrelor de transfuzie.
Si nu trebuie sa platesti nimic. Ba chiar o sa primesti la sfarsit bonuri de masa in valoare de vreo 70 de lei si o scutire de la scoala sau locul de munca daca ai nevoie.
Felicitari pentru decizia luata.

Răspuns utilizator avertizat
| Goddess23 a răspuns:

Buna, nu trebuie sa iti faci analize tu de asta se vor ocupa doamnele asistente din centrul respectiv si totodata iti vor "descoperi" si grupa sanguina.

| Bogdan201739 a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic chiar tu primesti niste bonuri ceva gen in loc de bani si acel bon inseamna parca 10 lei

Si din cate stiu nu trebuie sa fi anemic, si am inteles ca primesti o zi libera la lucru sa la scoala

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bogdan201739):

Trebuie sa nu fii anemic, sa ai greutatea raportata la inaltime in niste parametri, si tensiunea la fel. Primesti o zi libera de la servici daca esti angajat, si 65 RON bonuri de masa.