| patrickvanreece a întrebat:

Ce aplicatie free pentru protectia ochilor pot folosi mai ales ca stau in jur de 6-7 ore in fata laptopului datorita serviciului pe care al am

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GaryOfLivia a răspuns:

Daca lucrezi pe Win 10 poti sa dai click dreapta pe desktop, dai pe display settings si ai acolo "Night Light", poti sa-i dai Turn On Now sau sa il programezi.
Reduce lumina albastra a monitorului, poti sa setezi cat de agresiv sa faca asta

| patrickvanreece explică (pentru GaryOfLivia):

Stiam de aplicatia din windows dar este prea rosiatica. Culmea este ca de fiecare data cand pornesc laptopul acesta se dezactiveaza. Eu vreau ceva permanent.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Reduci intensitatea luminoasa si contrastul monitorului, cat se poate de mult fiecare
2. La intervale de 10-15 minute iti ridici ochii de pe monitor, te uiti roata de cateva ori, inclusiv afara prin geam. O mica gimnastica pentru ochi este "aplicatia" ceea mai la indemana si nu costa nici un ban.winking
3. In fiecare ora te ridici si faci 5-10 minute "pauza de tigara", plimbandu-te putin, daca se.

Răspuns utilizator avertizat