| corneaioanaxcy7 a întrebat:

Ce are daca am 1.60 54 kg si 12 ani? Sunt foarte grasa si de maine vreau sa nu mai mananc nimic, doar apa si eventual o gustare. Aveti alte regimuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar la doar 12 ani si 1.60m ar trebui sa ai sub 50kg.
Ideal este sa pierzi 5kg din greutate, ca sa fii in limitele normale de greutate si sanatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce zici tu acolo nu e regim. E bataie de joc asupra organismului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, și fără apă. Apoi nu mai contează cât de grasă ești.

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie să faci exerciții fizice. Ori să îți faci program de mers pe jos mai mult.
Și seara să mănânci doar un fruct.

| Bizon95 a răspuns:

NU se recomanda pentru copii... IN NICI UN CAZ!
iar o zi nu valoreaza nimic:
https://www.youtube.com/watch?v=eaPt7OHQdFo

totusi, mai ales pentru copii, alternativa BUNA e dieta Keto:
https://www.google.com/search?q=cum+sa+intrii+in+starea+de+cetoza

| Osneros a răspuns:

Regim!= foame

| Andra9pk a răspuns:

Alta fata care vrea regim.
Ce aveti mai la 12-13ani? Inca esti in crestere. Nu iti poti bate joc in modul asta de organismul tau. La varsta asta un regim de genul asta "nu mananc nimic,beau apa" stii ce consecinte sunt? poate hai,pe cele de natura medicala nu le stii,dar de cele estetice? Vergeturi, piele lasata? Plus ca e posibil sa nu slabesti facand asta. Pana sa invat si eu unele lucruri, am apelat la infometare si ce crezi? Nu slabeam deloc.
In loc sa te infometezi, mananca sanatos, in cantitati potrivite si in combinatie cu niste sport si odihna suficienta, o sa ai rezultate.
Dietele nu se dau asa la intamplare. Pentru ca dieta care a facut-o pe X-ulescu sa dea jos 10kg poate pe tine nu te ajuta cu nimic.
Dietele sunt ceva de moment! Dupa ce renunti la ele, revii la normal sau pui pe tine chiar mai multe kg.
Ca sa slabesti iti trebuie plan alimentar! Care se face in functie de organismul tau, de analizele medicale..ritmul digestiei tale..etc..conteaza si arderile.

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Nu-i ok să faci asta. O să-și piardă stomacul din funcții, și o să te îmbolnăvești de stenoză pilorică, gândește-te că e un organ, care trebuie să funcționeze odată la 3 ore. In afară de fructe, acolo e altceva. Fiindcă fructele sunt practic făcute din apă, iar la astea nu durează decat o jumătate de oră de digerare. Poți încerca să mănânci produse cu mai puține grăsimi, pește, de preferat somon, și trebuie' să te asiguri că iei strictul necesar in fiecare zi. Adică legume și fructe care îți dau necesarul de vitamine în corp. Apoi, efortul fizic. Trebuie să încerci cu ușorul. Ca de exemplu: alergatul. Începe prin a face 10 ture de un parc sau un bloc. Apoi dupa o săptămână, vei începe cu 10 ture mai mult. Apoi, când ai ajuns să faci 50 de ture, te poți duce la sală ca să faci mai multe.

| Liviu322 a răspuns:

Nu esti deloc grasa.