| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea face daca am probleme cu somnul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Stai mai mult treaz,eventual trezeste-te foarte de dimineata chiar daca ai dormit putin in asa incat seara sa fii obosit tare si sa adormi repede si asa iti reglezi si somnul.Dar iti recomand mai bine sa iei suplimente naturiste pentru somnbig grine exemplutongueersedon Noapte,Nervocalmin Somn Usor, melatonina, valeriana sau passiflora.Te ajuta si iti induc somnul in mod natural, normal, fiind doar din plante si fara reactii adverse.Somn usor.

| Adry05 a răspuns:

Sa faci efort fizic in timpul zilei si sa bei ceai de tei inainte de culcare.
SA incerci sa elimini factorii de stres daca exista.

| T0T a răspuns:

Dacă vrei să adormi eliberează-ți gândurile pe care le ai. Eu dacă mă gândesc la ceva și mă stresez nu pot să adorm însă de obicei adorm destul de repede.

| T0T a răspuns:

laughing

| untu a răspuns:

Uite cum faci: Cu o ora inainte de culcare, sa bei o cana de lapte cald sau o cana de ceai de tei cu o feliuta de lamaie! Dar daca nu reusesti sa adormi, incearca sa bagi sub pat o farfurie cu o ceapa data prin razatoare! Cand te-ai asezat pe pat, elibereaza de tot stres, relaxeaza-te si gandesti la lucruri frumoase sau la o amintire frumoasa petrecuta cu cineva.

Răspuns utilizator avertizat
| FaraNumePls a răspuns:

Trezește de dimineață și așa te culci și mai devreme. Nu din prima zi, evident în prima zi de exemplu tu te trezești la ora 10. A doua zi te vei trezi la 09:30 și tot așa până ajungi la ora dorită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar asta am facut aseara

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ai dormit bine?

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Chiar foarte bine

| MistretulPufos a răspuns:

Du-te si da cu sapa si o sa obosesti si o sa adormi

| HLucian a răspuns:

Foloseste suplimente de melatonina, melatonina, nu somnifere!

| blacksky13 a răspuns:

Dacă stai pe telefon(ca mine) e normal. In caz de stai de ceva timp in pat și nu poți adormi, nu te ajuta! Da-te jos din pat și stai câteva minute in picioare, o sa vezi ca îți va fi somn. Ori dacă nu, aerisește-ți camera înainte de culcare.

| arhidulcele a răspuns:

Să nu mai bei cola sau cafea, ele ar putea să fie cauza.

| Cazan_Adita_1998 a răspuns:

Încearcă timp de 60 secunda sa clipești într-una
După ce a trecut 60 secunde si creierul oboseste si poți adormiți liniștit eu așa adorm când am probleme cu somnul

| anonim_4396 explică (pentru Cazan_Adita_1998):

Nu adorm asa, am incercat toate astea

| Cazan_Adita_1998 a răspuns:

Încearcă sa clipești timp de 60 secunde
In cele 60secunde creierul va obosi si tu vei putea adormi sper ca te-am ajutat