| fourteenapril94 a întrebat:

Ce as putea face sa nu mananc absolut nimic seara...am incercat cu apa, guma etc. Cand e 19-21 nu pot sa nu ma abtin sa nu ma duc in bucatarie. straight face Vreau sa-mi spuneti cum sa ma abtin sa nu mananc seara absolut nimic.

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diwa a răspuns:

Nu trebuie sa te abtii total, poti manca un mar, o felie de paine de secara sau graham, un iaurt, sau daca intr-adevar nu vrei sa mananci NIMIC, bea ceaiuri detoxifiante, sau pur si simplu multa apa. mie asa imi trece pofta de mancare, cu multa apa. si mai am un "secret". ca sa mananc putin, inainte de fiecare masa, beau o lingura de otet de mere, taie pofta de mancare incredibil de mult. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru diwa):

Felicitari si gastrita/ulcer placut la 30-40 de ani, ce faci tu e total contra-indicat, dar probabil ca nu dai 2 bani pe sanatatea ta.

| diwa a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti dezinformat baietel happy treci pe la nutritionist si abia dupa aia vin-o aici sa faci pe inteligentulwinking nu stiu ce gastrita vezi tu intr-un mar, in paine de secara si iaurtwinking si vezi ca otetul de mere PREVINE ulcerulwinking pa

| Cosmin86 a răspuns (pentru diwa):

1. am vorbit cu destui nutritionisti, printre care cei mai buni din Romania
2. fructele NU trebuie sa inlocuiasca o masa ( din cauza fermentatiei ), doar cu un mar seara iti fortezi stomacul
3. cunosc oameni care au facut ulcer de la otet de mere

http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

Uite acolo ce ar trebui sa mananci seara CORECT, daca te intereseaza sanatatea ta.

10 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Guma face mai rau, te face sa iti fie foame mai tare

| Cosmin86 a răspuns:

De ce vrei sa faci o asemenea tampenie? Masa de seara e foarte importanta

| Empathizer a răspuns:

E OK sa iei masa de seara la ora 19, chiar daca vrei sa slabesti. O supa-crema de legume e o cina potrivita pentru cineva care vrea sa slabeasca.

O metoda ca sa fii sigura ca nu mai mananci altceva pana a doua zi e sa ai grija ca frigiderul sa ramana gol seara. La ora 21 sigur nu mai iesi din casa sa-ti iei mancare!

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Totul vine din creier... daca nu-l stapanesti, atunci n-ai ce sa-i faci.Tu te plangi ca mananci dar eu nu stiu cum sa ma ingras... oricat as manca, nu ma ingrashappy

| diavolitadulce a răspuns:

Un hobby te-ar ajuta si te-ar putea tine ocupata

| Laraa1201 a răspuns:

Ai putea incercat sa mananci ceva inainte de ora 19, sa consumi de asemenea ceai pentru a stimula pofta de mancare.Totusi totul depinde de voniinta ta si de ambitia pe care o ai!

| KikindraLea a răspuns:

Pai si mami face acelasi lucru, dar poti sa mananci la 6 si o sa vezi ca nu o sa mai ai pofta.In caz daca iti vine pe la 8-9 poti si mananci un strugure sau un mar....sau ceva mic dar sanatosbig grin