| Piticotila a întrebat:

Ce as putea sa fac sa imi intaresc unghiile? Fix dupa ce cresc lungi, se rup. Sunt foarte moi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai unghii fragile. Sunt destule tratamente care se aplică direct pe unghii, cere la farmacie.
Nu uita că trebuie să știi exact cauza acestei fragilități, mai exact ai nevoie de analize de sânge ca să elimini ipoteza unei carențe de vitamine/săruri, control dermatologic pentru o posibilă micoză unghială (ciupercă/onicomicoză).
Nu aplici pe ele ojă/lac de unghii/acetonă.
Pila să fie pentru unghii moi, cea dură mai rău le distruge. Evită contactul cu detergenții.
Uleiul de măsline/ricin/floarea soarelui/vitamina A uleioasă aplicat pe unghii, seara înainte de culcare, timp de 2-4 luni de zile.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Aplica pe unghii ulei de ricin, vitamina A, mananca fructe, legume,, lactate, evita oja si detergentii. sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.naturaplant.ro/forum/ruperea-unghiilor-t130.html
Te pup!

| AlexIsAnAI a răspuns:

Sugerez să... întrebi doctorul, decât să faci singură ceva ce ar putea fi greșit!

| NicolasG a răspuns:

Din cate cunosc e ffffff buna drojdia de bere, cate o lingura pe zi.
sa fie fulgi nu din drojdia de paine ca dai de altele...