| Marck94 a întrebat:

Ce ati face daca ati avea aparate auditive si sa nu stiti vorbi corect, evitati sa stati cu persoane la povestit sau in oras la pizza? Cum ati trai asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte greu pentru o persoana care nu a avut aceste probleme niciodata sa iti spuna ce ar face, fiindca este imposibil sa isi imagineze asa ceva.
In plus, mie, de exemplu, nu imi place sa ies in oras, sa stau la barfe, sa ma duc in restaurante.
Insa mi-ar fi greu sa nu ma duc la o piesa de teatru, la o lansare de carte, la un curs, intr-o scurta vizita la prieteni.
Cred insa ca in ziua de azi sunt aparate auditive suficient de performante incat sa iti permita o intelegere adecvata a vorbirii. Iar faptul ca nu vorbesti foarte bine, iti poate pune probleme doar daca vrei sa te faci profesor, ziarist, politician, functionar in relatii publice. Altfel, prietenii, familia, ce dragi sigur vor invata sa inteleaga ce spui si nu trebuie sa iti faci mari probleme.
Totusi, impactul psihologic al unei astfel de probleme este urias si difera de la om la om, nimeni nu poate spune cum ar reactiona daca ar fi pus in acea situatie, sau cum e bine sa reactionezi sau cum ar reusi sa isi aranjeze viata.
Eu, de exemplu, am avut convulsii cand eram mica. De aceea sunt cumplit de neindemanatica. Mainile mele nu se coordoneaza bine, nu pot face chestii de mare finete. ASta mi-a adus niste probleme in viata: nu m-am putut face chirurg, desi imi doream, nu am curajul sa fac scoala de soferi (desi medicii imi spun ca as reusi fara probleme), nu stiu sa desenez, sa bricolez, sa decupez frumos. Dar sunt impacata cu starea mea, fiindca asa am fost toata viata si am gasit mereu metode de compensare.

| Donsavas a răspuns:

As scrie mesaje sau as comunica prin gesturi. Asta e. Ori as invata sa ma exprim diferit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As trai, pur si simplu. Nu as evita. Nu m-as compara cu altii. As sta cu oameni care ma accepta asa cum sunt. Foarte multi oameni sunt sasaiti, nu trebuie sa-ti fie rusine cu tine, asta esti, accepta-te asa cum esti si gandeste-te ca intotdeauna se poate is mai rau.

Răspuns utilizator avertizat