| T0X1kSkuLL a întrebat:

Ce boala/boli poti face de la foarte multe suparare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonima6789777 a răspuns:

Efectele suparari sunt devastatoare... Depresie plus multe alte boli cronice. De la suparare poti la ulcere. Scazi sau urci in greutate. Boli cardiovasculare. Diabet sau chiar Alzheimer.
Aveti grija cu aceste * suparari * sunt doar o iluzie. Ceva care ne este dat sa experimentam.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depresii si nevroze. Plus ca iti pot agrava cancerul, bolile de inima, bolile digestive. Dar suparari reale, gen moartea unui copil, boala foarte grava a cuiva foarte apropiat, nu suparari tampitele de genul m-am certat cu mama sau nu am telefonul dorit.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Brigaela):

Dupa unii autori: supararile majore pot declansa chiar "aplazia medulara", reversibila totusi prin tratament psihologic, cu conditia ca cel afectat sa constientizeze relatia personala cu "lumea reala".

| Brigaela a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Arata-mi si mie un articol medical care sa afirme asa.
Ce bine ar fi ca aplazia medulara sa se vindece cu tratament psihologic, ce pacat ca nu e asa

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu te pot contrazice; mi-am aruncat dosarul medical din acea perioada nefasta. in rest: pace tie!

Bula
| Bula a răspuns:

Aproape orice boala, chiar "la gramada".
Daca iei pe suflet toate "necazurile", atunci mintea (creierul tau) va fi ocupat cu acele subiecte sinu va mai avea suficiente resurse pentru a supraveghea si dirija corect corpul tau, respectiv intretinerea sireparatiile naturale automate.

E ca si cand incarci calculatorul cu programe peste capacitatea lui de procesare, iar ca rezultat acesta se va incetini considerabil sau se va si defecta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Depresie,nevroza,probleme cardiace stari de nervozitate, stres etc

| IIIshaneIII a răspuns:

Diareeeeee acuta