| FrostpunkLover a întrebat:

Ce cauze are si cum se manifesta toxiinfectia alimentara? Se poate manifesta prin encefalita minora si dureri la nivelul muschilor cefei? Ori m-am infectat cu renumitul SARS-CoV-2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza unei toxiinfectii alimentare este consumul unor alimente alterate (stricate).
Se manifesta prin dureri la stomac, greata, voma, varsaturi, diaree. Pot fi asociate si dureri de cap.
Daca mergi la medic, este posibil sa-ti scoata din maneca o infectie "COVID 19", avand in vedere ca ai si simptome medical-cunoscute. tongue

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Simptomele pot fi mai blande sau mai intense in functie de fiecare persoana si de tipul de bacterie cu care a fost infectata persoana. Totusi, exista cateva simptome comune, indiferent de situatie:
Stomac deranjat,
Crampe stomacale,
Greata,
Voma,
Diaree,
Febra.

vezi și aici :
https://www.medlife.ro/......-prevenire