| Afsdghvcs a întrebat:

Ce credeti acest virus se va sfarsi candva sau poate anunta sfarsitul lumii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant de parere ca acest virus sa ne duca in plc chiar, o epidemie care tine cativa ani si reduce din rasa umana nu strica in special maroneriile imputite mai dispar din tara noastra.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana si citeste baiete, ca sfarsitul lumii nu vine anul asta si nici prea curand de la un amarat de virus!
Corona Virus afecteaza batranii si oamenii bolnavi, cu boli grave de plamani sau cancere, dar nu afecteaza copii, la ei se manifesta ca o gripa banala.
Cand nu stii ceva pui mana si citesti, nu te iei dupa babe, care spun ca vine sfarsitul lumii maine, doar ca-i speriata ea ca moare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce se va întâmpla cu bietul virus când se va sfârși? Unde se va duce?

| Sn4k3 a răspuns:

Sfarsitul lumii clar.

| aXy99 a răspuns:

Vine sfarsitul lumii, clar.

| Ineys a răspuns:

Partea amuzanta e ca din cauza tutunului au murit peste 800.000 de persoane de la 1 ianuarie pana zi si din cauza alcoolului vreo 200.000. Din cauza accidentelor peste 2.000.000, si virusu asta cate victime a facut?
De ce sunteti asa panicati nu inteleg. Oamenii mor oricum.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ineys):

Da, dar de la virus se moare mai rapid si neasteptat. (Transmiterea rapida de la om la om).

| Ineys a răspuns (pentru Speranta12):

Stiu. Totusi panica nu are o baza temeinica. E irationala. Si de la accident mori instant si totusi oamenii merg cu masina zilnic.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ineys):

Mda, cam lucrul impreunat miroase a ca*cat. Orice activitate pana la urma cu alti oameni te poate pune in pericol.

Mai bine in carantina.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ineys):

Si inca o chestiune. Daca se moare din tigari, omul trebuie sa fumeze in primul rand. Sa fumeze multi ani. Ca sa moara omul din bautura, omul trebuie sa bea alcool intai. Mult si multi ani la rand.

Ca sa moara oameni in accidente, oamenii trebuie sa se afle in masini sau pe drumuri.

In schimb, virusul asta te prinde de unde nu te astepti, nefacand ceva anume in mod special si nici in mod repetat. Totul este invizibil in contact cu oamenii.
Iar din moment ce contactul simplu cu oamenii sau suprafetele este inevitabil, atunci si virusul poate fi luat foarte usor. Iar cu o imunitate slaba, nici nu mai trebuie sa fumezi, bei sau sa faci accident. Virusul asta te ataca direct la radacina. La ceea ce avem toti. Sistemul imunitar. Ceea ce e mai grav ca alte cauze.

| Ineys a răspuns (pentru Speranta12):

Virusul se ia doar daca face contact cu caile tale respiratorii. Poti sa ai virusu in palma. Daca nu duci palma la gura/nas nu te afecteaza. Trebuie inhalat. Nu e chiar asa ca treci pe langa unu si gata ai luat virusul.

| Speranta12 a răspuns (pentru Ineys):

Nu e vorba ca treci pe langa unu si ca l-ai luat. Problema mare e ca virusul mizeaza tocmai pe contactul dintre oameni, care e inevitabil. Si cum se maresc cazurile pe ora ce trece, e clar cum se protejeaza oamenii. Virusul mizeaza tocmai pe aceste 2 chestiuni perverse: contactul dintre oameni si suprafete, care e inevitabil si pe faptul ca simptomele nu apar neaparat in primele zile.

E foarte meschina raspandirea virusului astuia.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Se va sfarsi curand, e putin probabil sa rada de pe fata pamantului jumatate din toata populatia globului sau ceva de genul.
O sa aiba de suferit doar batranii pensionari ca au probleme de sanatate.

| Speranta12 a răspuns:

Chiar si daca va fi facut un vaccin potrivit care sa elimine virusul, nu va ajunge chiar la toata lumea infectata de pe glob.

| Mandeliu a răspuns:

Lumea a avut parte de pandemii mai mari decat aceasta, cu siguranta se va sfarsi cum s-a intamplat si cu celelalte coronavirusuri (SARS, MERS). Eu ii mai dau 2-3 luni maxim pana n-o sa mai auzim de el.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Cum sa spui asta cand expertii de pe TPU lucreaza la un vaccin?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru EduardEdu1994):

Ați observat ca Ioneasca nu a mai scris nimic de ceva vreme? Asta pentru ca lucrează din greu la o zacuscă anti-coronavirus. Asa ca stați liniștiți, dragi utilizatori TPU, leacul minune va ieși în curând din bucataria dânsei!

| EduardEdu1994 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Ce frumos ai spus-olaughing

| DorianMinerul1 a răspuns:

Eu zic sa mergem cu tontii la kaufland si sa ne luam peste 100 de conserve bucegi si cateva bax uri de fanta cu struguri

| neeguh1 a răspuns (pentru DorianMinerul1):

Adevarat fratele meu, am luat 5 role de hartie numai ca sa n-aibe saracii astia de is platiti cate 3 bani pe 7 ore. De asemenea am luat si tot raftul de spirt, dar nu spirt normal, ci d-ala care dezinfecteaza stii. am luat un raft intreg sa ajunga ca poate fac baie in el. Mersi pentru raspuns. De mare ajutor! laughing))