| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Daca că am eliminat helicobacterul dar tot am dureri și arsuri mă pot vindeca doar prin alimentație?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am renuntat consumul des de dulce si am schimbat cu mancarea si fructe apa. A trecut dar trebuie mancare de calitate nu semipreparate.

| darrio2007 a răspuns:

Poate nu ai eliminat incă.

| alma200033 a răspuns (pentru darrio2007):

Am făcut de 2 ori testul din scaun și a ieșit negativ...dar am rămas cu durerea de burta de luni de zilesad

| darrio2007 a răspuns (pentru alma200033):

Asta inseamna ca inca ai ceva probleme.

| GdX a răspuns:

O sa te mai doara o perioada. Eu am avut dureri un an si mai am si acum cand beau cafea pe stomacul gol sau bauturi acidulate. Helicobacterul provoaca ulcerul care nu se vindeca. Doar inceputul de ulcer se cicatrizeaza. Trebuie tinut regim alimentar. Fara fructe si legume crude. Fructele decat in compoturi. Fara lapte crud, fara branza fermentata. Fara carne de pui, vitel, miel si doar gatita fiarta sau la cuptor, fara prajeli. Fara muraturi, fara otet, fara acidulat.

| alma200033 a răspuns (pentru GdX):

Și eu de 1 an sunt asa...la început era mult mai rău dar acum tot simt dureri supărătoare in toată burta...am luat o grămadă de pastile dar nu trece sad

| GdX a răspuns (pentru alma200033):

Cel mai bun test este testul de biopsie. Eu am luat mult ezomeprazol si am tinut regim.

| Frank51 a răspuns:

Helicobacterul cred ca este cea mai rezistenta bacterie, nici dupa ani de zile cu antibiotic nu trece, doar amelioreaza. Din pacate doar un stil de viata sanatos te poate ajuta, sa nu bei sa nu fumezi, fara sucuri acidulate, cat de multe legume si fructe proaspete(aici trebuie sa consulti medicul, nu toate sunt bune pentru stomac, spre ex rosiile), si vei invata sa traiesti cu heli.

| GdX a răspuns (pentru Frank51):

Cum sa traiesti omule cu heli? Provoaca ulcer. Am 3 ulceratii, una in stomac si doua in duoden ca nu m-am dus la medic mai devreme. Totusi s-au cicatrizat dupa tratament si regim alimentar. Pe vremea aia eram proaspat absolvent si eram plecat pe santier, mancam numai mancaruri proaste si pe unde apucam pe la tot felul de cantine si fast food-uri si l-am luat de pe undeva.

| Frank51 a răspuns (pentru GdX):

Poate depinde de persoana, eu cunosc cateva care nici dupa 5 ani nu au scapat.

| GdX a răspuns (pentru Frank51):

Cred ca e vorba si de rezistenta la antibiotic a organismului. La multe persoane antibioticul nu mai are efect din pacate.