| Andreea930 a întrebat:

Ce fac ca sa scap de cojitele din cap si de matreata?

Sunt fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Arunca toate sampoanele, cremele, gelurile si fixativele de par si nu le mai folosii niciodata.
Cumpara un sampon cu NIZORAL din farmacie si spala-te doar cu acela.
Clateste-te cu apa calda in care ai dizvolvat 100 ml de otet alimentar sau de mere (ce-ti permiti).
Tratamentul trebuei sa dureze minim 3 luni, ca sa dea rezultate.
Nu se pune sub nici o forma in cap: geluri, creme, paste, fixative ori alte sampoane ori conditionere.
La tine este vorba de o dermatita seboreica urata si daca vrei sa scapi de ea, pana la vara, trebuie sa fii consecventa cu spalatul, asa cum am mentionat mai sus.

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, dar cum trebuie să mă spăl cu șamponul nizoral? Odată la 2-3 zile mereu ca să dea rezultate? Cum trebuie folosit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Cu samponul cu Nizoral trebuie sa te speli la absolut fiecare spalare a parului, asa cum te speli de obicei.
Tratamentul cu acest sampon este de minim 2-3 luni, timp in care NU ai voie sa folosesti altfel de sampon, decat acesta cu nizoral, ca sa scapi de dermatita seboreica.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Foloseste nizoral sau seboderm. Conțin ketoconazol, o substanta antifungica care va elimina matreata si cojile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ca are importanta ca esti fata sau nu.
Dar se pare ca ai parul gras.
In general samponul nu e bun.
Dar bunicii nostri se spalau cu sapun natural si cu lesie.
Lesia e apa in care ai pus cenusa, apoi o strecori si te speli cu ea.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Mda, ce ar trebui să folosesc?

| Eteda a răspuns:

Du te la dermatolog. Ia trimitere de la medic si du te sa vezi ce ti da. Ieri am fost si eu, mi-au dat un sampon anti-matreata de la vichy si niste vitamine pentru ca imi cade si parul din cauza sebumului. Nu ti va da nimeni nimic fara reteta, am incercat eu si m au trimis la dermatolog pentru ce ei pot inrautatii. Nu te lua dupa ureche... poti avea de pierdut, adica par

| Andreea930 explică (pentru Eteda):

Îmi mai cade părul și părul, am mai fost la dermatolog acum 2 luni. Și mi-a dat de mătreața mediket, l am folosit 6 săptămâni cum scria acolo