| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Are cineva idee de la ce se formeaza matreata si cojitele acelea micute in sprancene?
Daca da, cum pot sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Matreata din sprancene este un simptom specific al pielii uscate excesiv, al infectiilor fungice sau al dermatitei seboreice. Poti spala spancenele cu un sampon antimatreata, poti sa te dai in acea zona cu o crema hidratanta, poti aplica comprese calde (carpe de bumbac inmuiate in apa calda cu sare, tinute pe sprancene circa 10-15 minute). Exista foarte multe remedii, dar daca este vorba de o infectie fungica, atunci doar un medic dermatolog te poate ajuta. Sper din suflet sa te ajute raspunsul meu.Iti doresc multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu se formeaza de la spalarea si clatirea incorecta a lor, pentru ca ramane clabuc de la sapun, care provoaca matreata (descuamarea pielii).
In situatii severe, poate fii provocata de o dermatita seboreica, dar ar trebii sa ai si in cap, in acest caz.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cumpara un unguent - Sal-Ekarzin - si da atunci cand incepe sa te manance sau sa apara. De regua dupa baie. Nu are nici un miros. Foloseste pentru spalat un sampon impotriva matretii. Nu cred ca o sa poti scapa definitiv de ele, dar cu crema dispar pentru o perioada. Nu este scumpa crema si te tine cateva luni.

| sarahmaria97 a răspuns:

Probabil acolo ai tenul mai gras adica in exces! Incearca cu otet de mere sau albus de ou dar mai repede iti recomand sa mergi la un dermatolog, unele masti pot agrava, un medic iti poate oferi un tratament pe masura problemei tale!