| Bquna a întrebat:

Ce fac dacă medicul de familie e doar joi și vineri la cabinet, iar eu sunt extrem de răcită acum? Mă gândesc că până atunci o să mă vindec de răceală și că dacă o să mă vadă bine, o să creadă că nu am fost răcită și nu îmi va da concediu medical pentru ieri și azi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru sambata si duminica nu se dau concedii medicale. Doar pentru zilele lucratoare.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, ca toata lumea lucreaza la stat sau la corporatii. Daca lucrezi in spital si ai tura de noapte sambata nu ai dreptul sa iei concediu de la medicul de familie sau care e logica?

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Logica este că ea nu a precizat unde lucrează.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru darrio2007):

A zis ca la restaurant

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

După ce i-am raspuns.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru darrio2007):

Si chiar daca nu raspundea...tu chiar ai crezut ca toata lumea lucreaza de luni pana vineri?

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Oricum nu se dă concediu medical retroactiv. Indiferent ce zi ar fi.

| darrio2007 a răspuns:

Vai, vai!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce dilema ai si tu, tu nu te gîndesti sa iti dea medicul tratament tu vrei direct concediu, esti tu racita cum sunt eu prim ministru laughing ai putoare cronica lene asta e boala de care suferi daca erai extrem de racita nici nu puteai deschide ochii aveai febra, nu puteai sa scrii pe TPU, dar asa nu ai nimic, te doare fix in cr de tot. Mergi la munca lasa vrajeala.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu vrei concediu medical pe sambata si duninica?

| Bquna explică (pentru Violleta2022):

Da, aici se lucrează sâmbăta și duminica. E restaurant. Mi s-a zis să aduc concediu medical

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bquna):

In cazul asta, mergi la spitalul de urgenta si medicul de acolo te va consulta pe real si totodata iti va da si concediu medical.

| Bquna explică (pentru Violleta2022):

Spitalul e la câțiva kilometri, nu stau în oraș și n-am mașină. Medicul de familie are aici cabinet, dar e doar joi și vineri.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bquna):

Aha, e ok. Nu ai precizat asta in intrebare.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti s-a cerut in mode clar adeverinta medicala, de la servici, atunci iei un taxi(sau te rogi de un prieten cu masina sa te duca) si te duci la spitalul din apropiere si stai la consultatie, ca sa poti lua adeverinta medicala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce medic de familie e ăla care lucrează doua zile pe săptămână? Mergi la cine îi ține locul.

| ioana748 a răspuns:

Mergi la urgenta. Cu raportul medical, diagnosticul de la medicul de garda, vei primi CM.
Sanatate,

| Lupică27 a răspuns:

A racit prințesa, eu zic sa o trimitem in concediu in Maldive!

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Upsy. Răspuns de om care nu a mers la munca o zi în viața lui.

| Lupică27 a răspuns (pentru suntserios):

Da frate, stau pe ajutor social. Bani pe care ii bag la pacanele in speranta ca o sa ajung asa ciumeg ca tine.

| KovacsB a răspuns:

Te poti duce la urgente, medicul de familie iti va da fara probleme 3 zile de medical ca oricum patronul le plateste nu statul.
Si nu iti trece in 3 zile.

| Bquna explică (pentru KovacsB):

Îmi va da chiar dacă medicul de familie e joi și vineri la cabinet? Iar eu am nevoie pentru sâmbătă și duminică, nu are cum să mă vadă acum și mă gândesc că până joi îmi revin... Și de aici am înțeles că concediile medicale nu se dau în weekend, spitalul e la câțiva kilometri și nu cred că mă simt în stare să fac față drumului... N-am nici mașină

| Robert2526 a răspuns (pentru Bquna):

De la spital, nu are cum sa iti dea concediu medical, doar medicul de familie poate.
Concediu medical se da din ziua in care te prezinti la medic. Daca te duci joci, iti poate da cel mult pentru joi si vineri.
In weekend nu se da concediu medical ( stiu, e stupid dar asa e legea)
Concret..nu ai ce face, explici angajatorului problema si recuperezi zilele pierdute

| Standt a răspuns:

Am citit si raspunsurile. Parerea mea este ca ai chiulit iar seful ti-a zis sa duci CM. Daca nu, itit taie zilele. Altfel, te deplasai la o unitate de urgente medicale.

| Bquna explică (pentru Standt):

E ok dacă ai stat lângă mine și m-ai văzut vineri în ce stare eram, inclusiv șeful și managerii au văzut și m-au trimis mai devreme acasă spunând să aduc concediu medical că nu se poate așa. Dar fiecare cu părerea lui.

| Curios2019 a răspuns:

Măi, eu am tot luat concedii. Cm-ul este pe zi calendaristita, concediul de odihna nu se pune la weeken. Spre exemplu daca iei co (concediu de odihna) pentru 2 zile si prima zi e vineri, a doua zi va fi luni, deci vei sta 4 zile acasa. Iar la cm nu conteaza ziua, 8 ore pe fiecare zi. Medicul de familie poate sa dea maxim 10 zile pe an calendaristic, mai multe cm-uri iei de la medici de specialitate cu trimitere de la medicul de familie si adeverinta ca esti salariat. Nu mai mult de 3 luni pe an, 90 de zile, altfel vei intra in comisie si se vor face anchete si cercetari, atat asupra ta cat si a medicului de familie si a celui care ti-a dat cm (maxim 2 saptamani cu posibilitate de prelungire). Iti zic din surse sigure ca lucrez in CFR, majoritatea profita de asta aici pentru ca e un program foarte incarcat, iar zilele de co sunt uzate de angajator ca sa ti le bage in norma, fara acordul tau, ca de! Statul! Asa ca, fentam cum putem. Oricum, revenind, nu mai poti lua cm din urma, trebuia sa suni si sa anunti medicul ca asa functioneaza in Romania, anunti din timp cand te inbolnavesti! Trebuia sa vi cu cardul de sanatate din prima zi si din prima zi sa iei concediu. Pe viitor daca vrei sa stai acasa pentru vreo "raceala" incearca cu un pachet de cafea si o ciocolata, si acuza si tu dureri in cot de munca. Cheers!