| valentina_2642 a întrebat:

Ce imi recomandati pentru un somn linistit? nu pot sa ma odihnesc, de multe ori nu prea adorm.ma simt foarte agitata si stresata din cauza asta.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

In primul rand sa-ti creezi un loc linistit:indepartezi zgomotele, lumina si te asiguri ca ai o saltea confortabila!
Taie cafeau si alte stimulente, incearca fara cafeina!
Nu adormi cu televizorul deschis. Daca te uiti seara la tv, limiteaza-te la o ora, o ora si jumatate si nu uita sa aerisesti cel putin 15 min dupa ce l-ai inchis!
Invata sa te relaxezi.asculta muzica clasica, al carei tempo iti aduce relaxarea in orele dupa-amiezii si inainte de culcare. Daca preferi sa citesti alege o carte usoara, cu max 30 min inainte de culcare! N-are rost sa te incarci negativ cu grijile din a doua zi.
Rasfata-te cu o baie calda,de doua ori pe saptamana,in care pui un kg de sare de mare, poate face minuni pentru stabilirea echilibrului interior.
In plus, te poti rasfata cu un ceai pentru somn-tei, valeriana, sunatoare, musetel si cimbrisor.Iti dores un somn odihnitor!
.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic. Nimeni n-are dreptul sa-ti recomande ceva fara sa te consulte si fara sa te vada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand, incearca sa te relaxezi inainte de somn. Nu face activitati care sa te agite foarte tare (evita activitatile fizice, stimulante). Recomandabil ar fi ca inainte de somn sa nu mananci foarte mult si acest lucru solicita organismul. Poate ar fi bine sa-ti faci o rutina inainte de culcare, care sa te relaxeze: citeste cateva randuri dintr-o carte, de exemplu, si neaparat sa incerci ca in fiecare seara sa te culci la aceeasi ora. Consuma cu o ora inainte de somn, ceai de tei, ceai sau produse pe baza de valeriana (au efect sedativ, dar nu dau dependenta), ceai de musetel. Poti sa le amesteci in cantitati mici sau sa le consumi pe rand, dar nu in exces. Te mai poate ajuta o baie relaxanta, aromoterapia (iasomia are efect linistitor), muzica lenta in surdina...
Te pup!

| valentina_2642 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat.cred ca de fapt ii acord prea multa atentie acestei probleme...parca mi-a ramas intiparita pe psihic. ma gandesc mereu de ce nu reusesc sa adorm...te pup

| giony54 a răspuns:

Recomand Melatonin un produs naturist care nu da dependenta, nu este somnifer, el regleaza ciclul veghe -somn. Il gasesti aici http://www.mypurnutrition.com

| Dreamer12345 a răspuns:

Laptic cald seara, sau ceai de Verbina, e foarte ok, am baut si eu si m-a ajutat in oarecare masura. :* Bafta

| Nutu09 a răspuns:

Cunparati de la farmacie 'alora' e un sirop vei dormi foarte bine

| AdrianN1 a răspuns:

Inainte de culcare, bea un pahar cu lapte cald si vei avea un somn linsitit