| WithoutName123456789 a întrebat:

Ce imi recomandati sa iau pentru concentrare? As prefera ceva natural si care sa ma ajute in sesiune.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In mod normal creierul ar putea sa fie concentrat non stop,am putea memora non stop, dar cum omul este o fiinta emotionala in timp intervine plictiseala, desi motorul cunoasteri este motivatia, curiozitatea,in lipsa acetor lucruri intervine plictiseala,uitarea,de asta daca iti fac rau o sa ti minte dar daca iti spun teoria relativitati nu o sa ti minte,pentru ca tinem minte lucurile importante,motivatia vine din interior, fi calm nici un guvern nu promoveaza gandirea, nici o religie, nici un sistem, sfatul meu este sa gasesti motivatie, placere

| Celcestietot a răspuns:

Omega 3.

| gemeni6226 a răspuns:

In nici un caz pastile.De ce nu te joci jocuri logice care necesita concentrare? eu joc zilnic asa ca nu am aceasta problema.Joc on line solitaire unde nu numai strategia dar si viteza conteaza foarte mult deci te inavata sa te concetrezi. Alege si tu un joc, oricare care necesita logica si joaca-l zilnic preferabil cu adversari care te motiveaza sa fii mai bun si sa-i depasesti.

| aXy99 a răspuns (pentru gemeni6226):

Tu crezi ca are timp pentru astfel de jocuri in sesiune?
Ar fi chiar daunatoare, si asa este o folosire extrema a creierului cand inveti non stop.

| Eduard619 a răspuns (pentru aXy99):

Deloc dăunător. sesiunea nu înseamă doar învățat 24/24 ore

| aXy99 a răspuns (pentru Eduard619):

Dar cat inveti in timpul sesiunii?

| gemeni6226 a răspuns (pentru aXy99):

Eu nu cred nimic, am avut o parere care sau se accepta sau nu.Eu de crezut cred doar in Dumnezeu.Dar chiar daca nu acummsi in viitor o sa se poata folosi de concetrarea dobindita cum am recomandat eu, pentru ca uite am 57 de ani si tot nu am fost scutita cu citiva ani inainte de pensie sa mai dau un examen.Eu nu am propus o solutie rapida eu am propus o solutie care poate functiona toata viata.

| danutzu96 a răspuns:

Poti incerca Ginko Biloba, gasesti la farmacie pastile facute din frunzele acestei plante (au un miros oribil laughing )

| Eduard619 a răspuns:

Somn și alimentatie. Pastilele fac rău pe domeniu prelungit ți-o spun din experiență.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ginko biloba da nu te astepta la minuni eu iau bilobil si se simte o mica diferenta fata de cand nu luam

| LupusDei1993 a răspuns:

Renunti la telefon/pc/tv sau orice altceva implica un ecran si o sa vezi ca te va ajuta.

| Andra9pk a răspuns:

Degeaba iei ceva daca nu esti relaxat psihic. Ia-o usor, nu te stresa. Ca sa ai randament trebuie sa ai mintea limpede. Nu -ti mai umple capul gandindu-te la fel si fel de lucruri.
Ca supliment, te ajuta Ginkoprim. Eu il luam in perioada cu bacul.

| RAY a răspuns (pentru Andra9pk):

Faza e in felul urmator

vreti sa reti ceva pentru mult timp repeti timp de 5 zile zilni apoi dupa 15 zile, 30 de zile informatia

pentru timp scurt repeti informatia in respectiva zi de mai multe ori dar pe bucati mici de informati, sesiuni de 30 de minute, doar cand dormim in faza rem memoram, in lipsa somului nu putem memora nimic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sa nu uit meditatia, sportul, multa apa, zaharul determina uitarea apropo

| PringAloe a răspuns:

Eu am luat MemoPlus, un produs car contine 30 pastile si am dat aproximativ 20 de lei acum ceva vreme, insa se gasesc si la 60, e un produs natural, eu am cumparat dintr-un magazin naturist unde vindea si alte chestii naturale, creme etc.

| RAY a răspuns (pentru PringAloe):

Ce ai tinut minte?

| RAY a răspuns (pentru PringAloe):

Daca ne intalnim in grup si vorbim despre teoria relativitati sansa ca ti minte este de 80%, daca inveti singur 10%, daca ne spui tu sansa sa ti minte sansa este de 90%, omul este o fiinta sociala, in grupuri invatam mai repede, asta daca suntem pe acelasi frecventa de unda

| anonima182000 a răspuns:

Mananca sanatos si bea cat mai multe lichide...si nu te supara stai calm asta ajuta mult creierul recreeaza-te iesi pe afara la aer curat dupa intri iar in casa

| Laura48 a răspuns:

Vad ca cineva a recomandat MemoPlus. L-am folosit si eu, dar am luat doar vreo 4 bucati intr-o luna, e foarte ok si eficient pentru concentrare pe termen scurt. Contine cafeina, iar eu sunt si consumatoare de cafea. Nu recomand sa mai consumi cafea dupa ce ai baut deja o pastila. (din proprie experienta, m-a luat rau de tot cu ameteala si transpiratii, dar a si trecut in jumatate de ora.) Sunt eficiente, dar doar daca ai un program, cel putin in sesiune. Ma refer la: o ordine cu ce examene ai, ce materie ai de citit, care e distanta de zile, cat timp ai sa dormi si cat timp ai pentru relaxare intre examene - trebuie sa fie cel putin 6 ore de somn odihnitor, 1-2-3 ore de orice altceva sa te detasezi de tot de orice tine de examene. Niciodata nu am stat multe ore in sir sa studiez/citesc/rasfoiesc materia, dar aveam cam 8 ore impartite intr-o zi. In plus, tot timpul cand imi scadea nivelul de concentrare la citit. faceam o pauza - scurta, de max 20 min, in care ma jucam pe calculator jocuri de atentie, sau ieseam sa ma plimb.
Ca si medicament - nu naturatist, il gasesti in orice farmacie - mai recomand ascolecitina. Sunt niste tablete maro inchis, parca ar fi bucati de ciocolata :-) se mesteca (nu sunt adepta pastilelor de baut.).