| Cristinellu4 a întrebat:

Ce inseamna atunci cind dupa ce te scoli ti se intuneca in fata ochilor...si te ia ameteala...asta dureaza citeva secunde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil ai o hipotensiune ortostatica sau o anemie. http://www.i-medic.ro/boli/hipotensiunea-arteriala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| Exilee a răspuns:

Anemie usoara...

| VladGH a răspuns:

Insuficienta de vitamine in corp, poate tii vreo dieta, insuficienta de aier curat pentru singe (trebuie sa faci primblari regulate prin parcuri/paduri). Stresul continuu, tot duce la aceste consecinte. In general organizm slabit.

| MetalHead04 a răspuns:

Si mie mi se intampla, e pentru ca te ridici prea brusc si iti trebuie calciu.

| Patty03 a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca si tine, iar cand am mers la medic mi-a spus ca am lipsa de calciu si nu anemie asa cum credeam initial. Este frecventa in perioada asta in care nu ne hidratam destul de bine si este foarte cald afara. Mi-a recomandat sa iau zi de zi vitamina C si sa beau multe lichide, lactate. Acum ma simt mai bine happy Fa si tu la fel >big grin

| Azian a răspuns:

Calciu insuficient! si se scrie 'cand' nu 'cind'

| RzoneRo a răspuns:

Inseamna ca te ridici brusc de pe scaun, pat etc. Ai nevoie de mai multe proteine si vitamine. Mi s-a intamplat si mie de multe ori, nu este ceva grav...

| paty10 a răspuns:

Hipotensiunea cronica nu este niciodata grava. Problemele de sanatate apar atunci cand tensiunea scade brusc si creierul este privat de un flux sangvin adecvat. Acest fenomen poate duce la aparitia senzatiei de ameteala. Ea apare de obicei la ridicarea in picioare (ortostatism) din pozitie culcata sau sezanda. In asemenea cazuri, acest tip de hipotensiune este cunoscuta sub denumirea de hipotensiune posturala, hipotensiune ortostatica sau hipotensiune ortostatica mediata neuronal.

| Braunion a răspuns (pentru paty10):

Cu exceptia faptului ca ea n-are hipotensiune cronica. Ceea ce manifesta ea se numeste hipotensiune ortostatica.

| Hellen94 a răspuns:

Probabil e vorba de vreo lipsa de calciu, anemie. Daca se intampla frecvent ar trebui sa consulti un medic.

| mihaela5000 a răspuns:

Asta mi se intampla si mie.dar stai linistita nu este nimic grav...ai lipsa de calciu si vitamine, trebuie sa mananci mai multe fructe si lactate...