| 255Elena a întrebat:

Ce inseamna carcei noaptea la ambele picioare? paralizie? sau imi trebuie ceva calciu dau funda daca imi zice cineva ce inseamna fara injuraturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu este o paralizie--- carcel inseamna contractie brusca si involuntara a muschilor de la extremitati(picioare, maini)--- este o crampa a nunui muschi sau a unor grupe de muschi insotita de o durere intensa si imposibilitatea folosirii muschilor afectati( daca pipai locul respectiv, simti o umlatura dura a muschilui).
Despre cauzele carceilor si cum se trateaza citeste aici : http://www.remediu.ro/afectiuni/detalii/147/crampe-musculare

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil acesti carcei sunt cauzati de un deficit de calciul, magneziu sau potasiu. Ar fi bine sa mergeti la medic pentru un consult si investigatii (cel putin o ionograma). Multa sanatate!

| Ghost a răspuns:

Nu paduchii si trag intre ei

| 1n3x a răspuns:

Amputarea piciorului este solutia laughing

| L3o4Nn a răspuns:

Calciu.
altceva n-am ce sa zic.

| mpunctt a răspuns:

Nu iti era mai usor sa scrii pe google: 'carcel'?! si aveai de cel putin 100000 ori mai multe raspunsuri decat aici...