| Andreea23456 a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor! De circa 4 ani de zile, eu acum avand 16 ani, sufar de spasmofilie! Deci numai pot efectiv, mi se incordeaza toata tesatura musculara la ambele picioare, si asta tine extrem de mult! Si ma refer la ore intregi, si o zi chiar, numai stiu ce sa fac. Tot ce mi s-a recomandat a fost calciu, am luat toate posibilitatile de calciu, niciun rezultat. Si in timpul acestei crize am si o paralizie temporara, ce nu imi permite sa merg! La spital daca ma duc, mi se spune tot asa de calciu, nu-mi fac nici o investigatie, nicio trimitere la alt spital, nimic! Ce sfaturi imi dati? Chiar am nevoie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Calciul nu se stabilizeaza fara Vitamina D3
Nu-i suficient sa iei doar calciul, daca nu iei ceva sa-l fixeze cum ar fi D3.
Un alt supliment care este posbil sa fie insuficient in corpul tau, este magneziu. De aici si durerile musculare masive.
Te sfatuiesc sa iei doze mari de Calciu, Magneziu si Vit.D3, ca sa acoperi dificienta si in scurta vreme sa ajungi la limita normalului.
Ideal este sa faci niste injectii (sau perfuzii), cu aceste vitamine si minerale, care se asimileaza rapid in corp.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema spasmofiliei (lipsa de calciu) la fete tinere este cauzata de lipsa consumului de lapte si lactate naturale (bio), precum si a alimentelor care contin magneziu pentru fixarea in organism.

Doar consumul de calciu nu este suficient, asemanator cum nu se prinde nici varul singur pe perete. Trebuie folosit in amestec cu alte materiale adecvate.

Pentru a se fixa in organism (oase, muschi, etc.), calciul trebuie consumat impreuna cu alte substante naturale, care contin si magneziu, dar si alte substante care ajuta la metabolismul lor.

Ca urmare, mananca cat mai mult lapte de vaca, cas, branza, urda, telemea etc. si oasele tale se vor intari.
Pentru magneziu, ceea mai buna cura este siropul de coacaze negre, consumat zilnic cate 50ml pe stomacul gol (siropul se prepara dupa o reteta speciala. Pentru ea scrie-mi mesaj personal).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă iei suplimente de calciu, trebuie ca să fie asimilat.
Când dai dta o doză de calciu prea mare din pastila de calciu supliment, organismul nu știe ce să facă cu el, face calcifieri în organism în locuri nepotrivite.
Despre metabolismul calciului poți afla aici.

http://www.creeaza.com/......ORU525.php
Eu am avut temporar spasmofilie datorită unei oboseli generale, nu am dormit aproape deloc cam 3 săptămâni.
Astfel ca să te tratezi singură eficient să începi cu asta, neapărat orele de somn de care ai nevoie, cel de noapte este mai bun.
Apoi alimentația cu alimente care conțin calciu. Laptele conține, dar cel conținut în plante este mai ușor asimilabil.

https://suntfericita.manager.ro/......d-5019.htm
Iar, o cură pentru orice boală este postul total, doar cu apă, să nu mănânci nimic, o zi, 2, trei. Iar în vacanțe, mai mult,
Poți face asta astfel.
Începi de vineri la prânz până sâmbătă dimineața 18 ore.
Apoi vineri la prânz duminecă dimineața 24+18=42 de ore.
Apoi vineri la prânz duminecă seara 42+12= 54 de ore.
În acest timp, activitate ușoară, nestresantă.
ÎN timpul postului numai cu apă, organismul se curăță, se auto vindecă.
Să nu disperi, asta se vindecă.

| ngllllll a răspuns:

E vorba si de asimilarea calciului. Fa-ti un program de viata, cu ore de masa, de trei ori pe zi, si ore de somn. Odihna multe si mai ales sport. Cauta si ceva arta pentru suflet. In definitiv, toate bolile poernesc din suflet.

| TotEu1993 a răspuns:

Iti recomand sa incerci si procedura cu Ozone. Citeste despre Ozonoterapie. Bun pe pentru imunitate, antiinflamator s-a.m.d.
Personal am facut in raceala puternica si a doua seara nu mai aveam nimic.
Intr-adevar tu trebuie sa urmezi mai multe cure, ce bineinteles si costa. Mult noroc!