| TheLonelyOne a întrebat:

Salut, de ceva vreme la ambele picioare am carcei.
Fara nici un motiv, stiti o cauza sau un remediu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cauzele crampelor musculare:
dezhidratarea, pierderea de minerale din cauza diareii, varsaturilor, poliuriei(urinarii frecvente) sau transpiratiei, exercitiul fizic intens si tulburarile circulatiei venoase la nivelul picioarelor, tulburari asociate cu venele varicoase.
Creste consumul de:
-bauturi izotonice
-supa depurativa*
-apa
-magneziu
-potasiu
-vitamina B
-fructe.
O cana de supa depurativa servita inainte de culcare previne crampele musculare. Ingredientele principale ale acestei supe sunt ceapa si frunzele de telina.
*Supa de legume depurativa-
Se prepara fierband diverse legume alcalinizante si diuretice, in pricipal ceapa si telina, in multa apa. Se poate adauga o cantitate mica de ulei de masline.
Aceasta supa este foarte sanatoasa si constituie unul dintre ingredientele fundamentale ale unei diete de detoxificare a organismului. Se poate consuma intre o jumatate de litru si un litru pe zi, ca bautura in loc de apa. Printre benefciile ei se numara:
-Actiune depurativa: alcalinizeaza sangele si urina, ceea ce imbunatateste procesul de eliminare a produselor reziduale, in special a acidului uric.
-Diurestic: imbnatateste functionarea rinichilor si creste productia de urina.
-Mineralizator: ofera o cantitate insemnata de minerale si oligoelemente, in special potasiu, magneziu si fier. Potasiul previne hipertensiunea arteriala.

Sursa: http://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie pag. 303 si 96.

4 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nu mai tin minte exact cred ca de la calciu, vezi ca sunt niste pastile anti-carcel pana ajungi la medic de familue sa iti prescrie ceva happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre cârcei la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......oare_10131

http://www.sfatulmedicului.ro/Diverse/crampele-musculare_1251

Se poate cumpăra din farmacii :
* Zdrovit Anticarcel ( comprimate ) - https://www.vitaplus.ro/anticarcel-zdrovit

* Zdrovit Anticarcel Rapid ( pulbere efervescentă ) - https://www.vitaplus.ro/anticarcel-rapid-zdrovit

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza : lipsa de calciu, nu faci miscare sau poate ai facut prea multa. remediu : nu mai bea cafea sau alte produse ce iti dau energie, bea lapte s-au cumpara-ti de la farmacie niste calciu, vitamine si un gel pentru carcei

| Soyalp_Phidas_1983 a răspuns:

2 distonocalm!