| Methaallaid a întrebat:

Ce înseamnă moarte clinică? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Greece2000 a răspuns:

Salut poti citi aici despre moartea clinica http://ro.wikipedia.org/wiki/Moarte_clinică funda?

8 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Clinic inseamna examinare la capul pacientului folosind doar simturile de baza (+ steoscop, lupa etc.) fara ajutorul unor metode/aparate sofisticate.
Deci daca medicul in urma examenului clinic, nu gaseste semne de viata va declara pacientul mort (fara ca el sa fie mort).

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Creierul nu mai functioneaza pentru a sustine functiile vitale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna sa fii in coma si sa fi in viata doar din aparatele care le folosesc doctorii

| c0ton a răspuns:

Adica moarte temporara de exemplu era o femeie din America care a murit si-a revenit adica s-a trezit in sicriu si a facut stop cardiac din cauza socului

| anonimaM a răspuns:

Inima este ajutata de aparate sa pompeze sange, iar creierul este amortit intr-un fel, auzi tot ce se vorbeste in jurul tau dar nu poti sa reactionezi in niciun fel, si ai si halucinatii.

| Methaallaid explică (pentru anonimaM):

Mulțumesc mult, v-am evaluat răspunsul la folositor.

| Sennar a răspuns:

Moartea clinică reprezintă, de fapt, perioada de timp în care organismul mai poate reacționa la diverși stimuli interni sau externi, care pot determina reluarea activității automate a miocardului (mușchiul inimii) și a respirației, respectiv a centrilor nervoși cardio-respiratori, situați în trunchiul cerebral.